ויקי צבע

צבע'

צבע סולבנט

צבע על בסיס סולבנטים (אלכוהול), הדורש מרכיבי צבע נוספים ומורכבים יותר כדוגמת מעכבי יבוש ומדללים. נוהגים לחלק את הצבעים לצבעים על בסיס מים ולצבעים על בסיס מדלל (סולבנט). כלומר, צבעים שמסיסים במדלל. בד”כ משתמשים בצבע סולבנטי לצביעת מתכות, פלסטיק, זכוכית וכדומה

צבע דו-רכיבי

צבעים אפוקסים או פוליאוריתנים המורכבים משני חומרים – צבע וחומר מקשה. הצבע מתקשה רק כאשר הוא מעורבב עם חומר מקשה או זרז. צבעים מסוג זה מיועדים לשימושם של בעלי מקצוע ולצביעה תעשייתית.

צבע אקרילי (גם צבע אקריליק)

הוא צבע מהיר-התייבשות. המאפיין את הצבע האקרילי הוא שמשתמשים במים (ולא בשמן) כדי לדלל אותו, אך עם זאת כאשר הצבע מתייבש הוא הופך עמיד למים, ולא ניתן להרטיבו מחדש (כמו בצבעי מים). מרבית צבעי הקירות הם צבעים אקריליים.

צבע

כינוי למשפחה של חומרים שמכסים בהם גופים (על ידי משיחה, ציפוי וכדומה) כדי שישנו את צבעם. בימינו מורכב חומר כזה מפיגמנט (צבען), מבסיס (חומר מקשר שמתחבר הן לצבען והן את הגוף הנצבע), ומחומרים מדללים. אדם שמקצועו צביעה נקרא צַבָּע.

השימוש בצבע ליצירת אווירה מסוימת, וכן השפעה על הרגש שמעבירה יצירה לצופה בה, ולכן השימוש בו הוא נפוץ ביותר. בתהליכי הייצור של כמעט כל פריט בחיי היום יום משתמשים בצבעים כדי להשיג את המראה הרצוי. צבע הוא כלי בסיסי באמנות, בעיצוב תעשייתי וכמובן גם בשימוש ביתי, בו הוא מיושם על קירות ומשטחים אחרים.

צבעים מתחלקים לצבעים על בסיס מים ולצבעים על בסיס מדלל (סולבנט). צבעים על בסיס מים משמשים לרוב לצביעת קירות ועץ, וצבעים על בסיס סולבנט – לצביעת מתכות, פלסטיק, זכוכית וחומרים דומים. לאור העליה במודעות לאיכות הסביבה ולצורך בהפחתת השימוש בחומרים כימיים, פיתחה נירלט צבעי מתכת על בסיס מים.

צבע אפוקסי (Epoxy)

בשמו המדויק יותר: פולימר אפוקסידי תרמוסטי – הוא צבע דו-רכיבי המתקשה כאשר הוא מעורבב עם חומר מקשה או זרז. צבעים אפוקסיים מצטיינים בעמידות מיוחדת ברטיבות ושחיקה, לכן משתמשים בהם במגוון שימושים הדורשים עמידות בפני כימיקלים או בעומסים, בין השאר בצביעת מיכלי מים, בציפוי רצפות בטון, בצביעת אוניות ומתקנים ימיים וכן בשימושי תעשייה שונים.