מושגים בצבע –  מילון מושגים

בונים בית חדש או משפצים? כדאי  לכם להכיר את המושגים הבסיסיים בעולם הצבע כדי לבחור נכון ולהגיע לתוצאות מיטביות

 

#צבע #צבעים #צבעי קירות #צביעת בית #שיפוץ #בנייה #בניית בית #מושגים בצבע #מילון מושגים

הבנת מושגים בצבע וההבדלים בין סוגים שונים של צבעים חיונית לפני שיפוץ או בניית בית חדש.

כאשר בוחרים צבע חשוב לשים לב שהצבע מתאים לסוג החומר אותו בכוונתנו לצבוע (קירות פנים\חוץ, עץ או מתכת), האם נדרש צבע בסיס או פריימר וגם התאמה לרמת הגימור שרוצים (מט או מבריק).

סוגים שונים של צבעים מיושמים על חומרים שונים. כך למשל צבע קירות עלול שלא להתאים לשימוש על עץ ומתכת ולהיפך. ע”י הבנת ההבדלים בין סוגי הצבעים השונים תוכלו לבחור את סוג הצבע או הגימור המתאימים לחומר אתו עובדים ובכך תמקסמו תוצאות ותבטיחו לעצמכם גימור איכותי ועמיד לאורך זמן.

חשוב להבין האם נדרש צבע בסיס או פריימר לסוג הצבע בו משתמשים בכדי להשיג את האפקט המבוקש ולהבטיח גימור נכון.

באמצעות הבנת ההבדלים בין סוגים שונים של צבעים תוכלו גם לבחור את הגימור המתאים לכם, בין אם זה גימור מבריק למראה מודרני ומהודר או גימור מט עם אפקט מועדן יותר.

 

ריכזנו עבורכם את המושגים הנפוצים בעולם הצבע:

 

 צבעים אקריליים

 • מה זה צבע אקרילי?

הצבע האקרילי הוא צבע על בסיס מים ידידותי לסביבה שניתן לגיוון.  זהו צבע רב תכליתי, קל לשימוש ומתייבש במהירות. הצבע האקרילי ידוע בעמידותו. ברגע שהוא יבש הוא עמיד בפני מים ודהייה לכן מתאים מאוד גם לקירות חוץ.

 • פולימר

פולימר הוא חומר העשוי ממולקולות ענק שרשרתיות המורכבות מיחידות חוזרות הקשורות ביניהן בקשרים תוך מולקולריים חזקים אחרים. הפולימר משפיע על תכונות הצבע כגון עמידות, הדבקות, שמירה על גיוון וגמישות.

 • תוספים

התוספים משפיעים ומחזקים את התכונות הייחודיות של הצבע כגון: מסמיכים, מונעי קצף, עוזרים לפיזור החומר בצורה אחידה.

 • כושר כיסוי וכושר הסתרה

כושר הכיסוי נמדד בצורה פשוטה – מספר המטרים הריבועיים המכסה 1 ליטר של הצבע. כושר ההסתרה נמדד ביכולת של הצבע להסתיר את השכבה הקודמת או התשתית באופן המיטבי, לרוב נמדד על ידי מעבדה.

רוצה לדעת איך לעבור מגוון קיר כהה לבהיר? לחץ כאן

 • רמות ברק
  • מט – רמת ברק נמוכה עד 10%. מסייעת להעלים את הפגמים ומצריכה הכנת קיר בסיסית. מוצרי אקווניר בגימור מט: אקווניר EXTRA WHITE, אקווניר EXTRA, אקווניר EXTRIOR, אקווניר BATH.
  • משי – רמת ברק בינונית 15-35%. מעניקה לקיר מראה מהודר. מצריכה הכנת קיר טובה.
  • מבריק – רמת ברק גבוהה במיוחד מעל 85%. מעניקה מראה מבריק. מצריכה הכנת קיר מושלמת.
 • טכנולוגיית USP

ראשי התיבות הן UNIFORM SMOOTH POLYMER – שילוב פולימרים ייחודי שפותח במיוחד ליישום נוח וקל ולקבלת מראה חלק ואחיד של הצבע לאחר הצביעה. יתרון נוסף בולט הוא הפחתת הבועות ונתיזי הצבע. כושר הסתרה מעולה שמביא לכושר כיסוי גבוה. זוהי טכנולוגיה בלעדית של נירלט ונרשמה כסימן מסחרי. מוצרי סדרת אקווניר של נירלט פותחו בטכנולוגיית USP.

הכנת תשתית

הכנה נכונה של הקירות לפני הצביעה חיונית להבטחת תוצאות מיטביות לאורך זמן. יש לתקן סדקים, חורים ופגמים בקירות ולאחר מכן להחליק עם שפכטל וללטש. בסיום חשוב לנקות את הקירות היטב עם ספוג או מטלית רטובה ולאפשר להם להתייבש לחלוטין לפני הצביעה.

לפני הצביעה מומלץ להשתמש בחומר מקשר המוכר גם כפריימר. החומר המקשר הוא ציפוי דק המסייע בשיפור הידבקות הצבע ומעניק לו מראה אחיד.

הפריימר יוצר משטח אחיד ונקבובי המאפשר לצבע להיצמד כמו שצריך ומונע ממנו להתקלף. יתרונות נוספים של הפריימר הם כיסוי טוב יותר, כיסוי כתמים, גימור אחיד וחלק,  שיפור עמידות ואורך החיים של המשטח הצבוע, יש לבחור את הפריימר המתאים למשטח ולעבוד בהתאם להוראות היצרן . כמובן שיש לחכות לייבוש מלא לפני המעבר לשלב הצביעה.

מרק משחתי מווכן לשימוש לתיקוני חורים ופגמים בקירות פנים.

שפכטל אבקתי מקצועי למילוי והחלקת פגמים בקירות פנים. ניתן להשתמש בחומר על גבי טיח, טיח שליכט, לוחות גבס וכו’.

יסוד אקרילי על בסיס מים בגוון לבן לחיזוק תשתית ושיפור החיבור לצבע. ליישום לפני צבע עליון. לשימוש פנימי.

צבע יסוד מקשר אקרילי חד רכיבי על בסיס מים המיועד לאפשר התחברות למגוון משטחים שונים.

אפקטים בצבע

אפקט דקורטיבי הוא למעשה צבע קירות אשר בניגוד לצבעי הקירות החלקים שאנחנו מכירים הוא בעל מרקם ייחודי המעניק לקיר מראה שונה ובולט. השימוש באפקט דקורטיבי הוא קל ליישום ולא חייבים להיות בעלי מקצוע כדי להגיע לתוצאה מדהימה. בעזרת אפקט דקורטיבי ניתן להשיג שינוי משמעותי ומהיר בעלות מינימלית.

אפקט במראה בטון בנו ציפוי אקרילי במראה בטון מעונן. מקנה לקירות הבית מראה טבעי ומיוחד, בדומה לבטון גלוי. משמש לגימור בקירות פנים, קל ונוח ליישום.

גוון B.TONE 6

צבע דקורטיבי עדין על בסיס מים, היוצר על הקיר מראה של סופת חול עם נגיעות מטאליות. מאפשר לשדרג את מראה חלל הבית בקלות ובמהירות.

צבע דקורטיבי במראה קטיפתי מהודר היוצר אפקט בעל גימור משי קטיפתי המתקבל על ידי החזר ושבירת האור. אפקט הקטיפה משלב רכות וקרירות הנותנים מראה יוקרתי ואלגנטי לקיר.

גוון DK09

צבע דקורטיבי מיוחד המקנה לקיר מראה מטאלי מנצנץ. מראה הקיר משתנה בהתאם לשיטת היישום, כמות האור וזווית התאורה.

גוון LK31

 • קיר כח

קיר כח הוא קיר או חלק מקיר, אותו צובעים או מחפים בגוון או בחומר מיוחד. חיפוי בחומרים כמו עץ או אריחים דורש העסקת איש מקצוע והעלויות בהתאם.  לעומת זאת צביעת קיר דקורטיבי באפקט בטון, מנצנץ, קטיפה או סהרה תוכלו לבצע בעצמכם. קיר הכח יכול לעמוד בפני עצמו אך כדאי להדגיש אותו עם מראה גדולה, כוננית או מדף וכו’. קיר כח יכול להיות במבואת הכניסה, בסלון, במטבח בפינת האוכל ואפילו בחדרי המגורים. מאחר ומדובר בצביעת קיר אחד מומלץ לבחור באריזה שמתאימה בגודל לצביעת קיר בודד. אקווניר ONE WALL מגיע באריזת 2 ליטר ייעודית לצביעת קיר אחד.

לצפייה בסרטון ONE WALL

אקווניר ONE WALL גוון 0774 IS

ציפויים חיצוניים

 • מהו ציפוי

ציפוי הוא חומר בו מכסים משטח מצע בחומר או גוף אחר. בדרך כלל, מטרת הציפוי לשפר את תכונות פני השטח של המצע. הציפוי משנה במקרים רבים את תכונות פני השטח באופן דרסטי כגון: עמידות לנוזלים לחומר סופג, בידוד חשמלי לחומר מוליך, בליעת אור לחומר מחזיר אור וכו’.

 • ההבדל בין ציפוי לצבע

ההבדל העיקרי בין ציפוי חוץ לצבע חוץ הוא בעיקר עובי הציפוי המיושם. עובי הצביעה בצבע חוץ הוא דק ולכן אורך החיים שלו והעמידות לסדיקה הינו נמוך עד לא קיים. אך אם אותו שטח ייצבע בציפוי גמיש או בשליכט אקרילי גמיש, העובי יהיה גדול יותר ולכן יעמוד בסדיקה לאורך זמן.

 • צבע יסוד על בסיס מים

 צבע יסוד חודר לתשתית ומאפשר התקשרות צבעים וציפויים עליונים. מתאים לשימוש פנימי וחיצוני. משמש כשכבה ראשונה על טיח שחור או בטון לפני יישום “שליכט צבעוני” וכיסוד על קירות צבועים בצבע אקרילי לפני יישום “סופר גמיש” או צבעים אקריליים אחרים.

 • ההבדל בין ציפוי מינרלי לאקרילי

טיח מינרלי טבעי וציפוי אקרילי הם שני סוגים שונים של ציפוי קירות חיצוניים בעלי מאפיינים ויישומים שונים. הטיח המינרלי הוא סוג של ציפוי בעל מראה טבעי העשוי מחומרים טבעיים. זהו ציפוי נושם המאפשר בריחת לחות מהקיר, מה שיכול לסייע במניעת נזקי רטיבות וצמיחת עובש.

ציפוי אקרילי, לעומת זאת, הוא סוג של ציפוי העשוי מפולימר סינתטי. זהו ציפוי  דקורטיבי אטום היוצר על הקיר מחסום עמיד למים שמונע רטיבות וצמיחת עובש.

שני סוגי הציפוי עמידים בפני קרני UV ומסייעים בהגנה על הקיר מפני דהייה ושינוי צבע. ההבדל העיקרי בין ציפוי מינרלי לציפוי אקרילי הוא יכולת הנשימה שלהם. ציפוי מינרלי מאפשר ללחות לברוח מהקיר, בעוד ציפוי אקרילי יוצר מחסום עמיד למים שיכול ללכוד לחות בתוך הקיר.

שליכט מינרלי ווגה

שליכט צבעוני EXTRA נטורה

שליכט צבעוני EXTRA קלאסי

לסרטון הדרכה לחץ כאן

מתכות

 • סוגי מתכות

ברזל “שחור”, פלדה מגולוונת, קשקשת מתכת, גלוון קר

 DTM+ על בסיס מים צבע המיועד לצביעה ישירה על מגוון מתכות בקלות, בנוחות וולא ריח לוואי. מגיע בגווני מניפת RAL ובמעל 140 גוונים של מניפת נירלט. לצבע תכונות אנטי קורוזיביות (מונעות חלודה) מה שמאפשר שימוש במוצר אחד גם כיסוד למניעת חלודה וגם כצבע עליון בגימור חלק. מתאים לצביעה חיצונית ופנימית, בעל כושר הדבקה מעולה למשטחים שונים, עמידות גבוהה ביותר בפני קרינת UV  וייבוש מהיר.

צביעה מתכת לפני ואחרי

לצפייה בסרטון הדרכה על חידוש מוצרי עץ ומתכת – עשה זאת בעצמך:

עץ

 • תשתיות עץ נפוצות

עץ אורן, איפאה, במבוק

 • סוגי צבעי עץ
  • צבע אטום – צבע שלא ניתן לראות דרכו את התשתית.
  • צבע חצי שקוף – צבע המקנה גוון לתשתית ועדין ניתן לראות את התשתית דרכו.
  • לכה להגנה – לכה שקופה המגנה על התשתית בפני פגעים חיצוניים כגון מים, פטריות ועוד.
  • שמן – שמן הספגה בעץ המגן בפני מים ומקנה לעץ מראה “חי”.
 • מוצרים לעץ
  • לכה שקופה על בסיס מים

   לכה אקרילית שקופה על בסיס מים להגנה על העץ מפני פגעי מזג האוויר, עובדה וריקבון תוך שמירה על המראה הטבעי של העץ. ללא ריח ולוואי, מתייבש במהירות.

צבע עליון אטום על בסיס מים בעל גימור משי מהודר. מיועד לצביעת משטחי מתכת ועץ שונים ולקירות. קל ליישום, ידידותי לסביבה וללא חומרים ממיסים מזיקים, ללא ריחות לוואי.

חומר על בסיס מים לניקוי כל משטחי העץ החיצוניים. מסיר בקלות לכלוך עיקר ואינו פוגע במראהו או בצבעו הטבעי של העץ.

לכה מגוונת חצי שקופה על בסיס מים להגנה על העץ מפני פגעי מזג האוויר, עובש וריקבון. לזור מעניק לעץ מראה מרהיב, מתייבש במהירות וללא ריח לוואי לצביעה פנימית וחיצונית של משקופים, רהיטי עץ, פרגולות גדרות ועוד.

 • שימושים
  • חידוש דק \ פרגולה.
  • צביעת דק חדש או פרגולה חדשה.
  • חידוש רהיטים.

רוצה לדעת עוד על חידוש צבע לדקים ופרגולות לחץ כאן

לאחר שהכרתם את עולם הצבע הרבגוני אפשר לעבור לשלב היצירתי של בחירת הגוון והצבע.

נירלוט נעים!