עיצוב ביופילי שמכניס את חווית הטבע פנימה

 

רוצים ליצור בית נעים ומלא חיים? ריכזנו עבורכם טיפים לעיצוב ביופילי שמכניס את הטבע לחיי היום יום

 

#ביופילי #ביופוליה #עיצוב_ביופילי #טבע #בריאות #עיצוב_פנים #בית #איכות_חיים

 

שמעתם פעם על עיצוב ביופילי? מדובר  על יצירת מרחב שמחבר אתכם לטבע ומכניס את האווירה השקטה והשלווה שלו פנימה. עיצוב ביופילי הוא אחד הטרנדים המובילים בעולם עיצוב הפנים בשנים האחרונות. ונחשו מה? לצבעי קיר יש חלק משמעותי בזה. כן! בחירת הגוון הנכון יכולה לעשות שינוי משמעותי בחלל שלכם. אפשר לבחור גווני אדמה חמים או גווני אבן טבעיים ויציבים, ירוקים מעוררים או כחולי שמיים מרגיעים. דמיינו שאתם לוגמים את הקפה של הבוקר שלכם בבית שבו הטבע הוא חלק מהעיצוב. גוונים טבעיים של חום, ירוק וכחול,  מקיפים אתכם ויוצרים אווירה נעימה ומרגיעה שמזכירה לכם את הטבע והחופש. חלון גדול מכניס את האור של השמש והירוק של העצים פנימה. אתם מרגישים את הטבע מסביבכם גם כשאתם בתוך הבית.

עיצוב ביופילי

עיצוב: ורד בוננפלי צילום: איתי בנית צבע: אקווניר ONE WALL גוון: 0562 IS

ביופילה (Biophilia) היא מושג פסיכולוגי המתאר את הנטייה הטבעית של בני אדם להתחבר לסביבה הטבעית. הטענה היא כי הקשר שלנו לסביבה הטבעית הוא צורך פסיכולוגי ופיזי מולד. בני האדם כמהים מלידה לכל מה שקשור בטבע: טיול בטבע באוויר הצח, עצים וגינה פורחת, טבילה בים, ציוץ הציפורים ופכפוך המים. כל מה שקשור בטבע עושה לנו הרגשה נעימה וטובה ומעורר בנו רגשות חיוביים ואף חיוני לבריאות הנפשית והגופנית שלנו.

שהייה ארוכה בחללים סגורים, תאורה מלאכותית ותנועתיות מועטה מגבירים תחושות של לחץ וחרדה בעוד שאור טבעי וקשר עין עם הטבע (גם אם זה “רק” עץ דרך החלון) מעוררים תחושות חיוביות ובריאות שמעודדות פרודוקטיביות, ריכוז, יצירתיות ורווחה.

שגרת החיים האורבאנית המודרנית מתנהלת בעיקר בבניינים ומגדלים רבי קומות שתופסים את מקום הטבע בחיינו. אנו שוהים שעות רבות בתוך חללים סגורים תחת תאורה מלאכותית והקשר שלנו עם החוץ והטבע הולך ופוחת. בנייה ופיתוח עירוני בקנה מידה נרחב תופסים את מקומם ההולך ומתמעט של הנוף והמרחבים הירוקים.

לכן החלה המגמה של הכנסת הירוק והצומח לתוך הדירות והבתים שלנו. העיצוב הביופילי מכניס לנו את הטבע פנימה ומאפשר לנו לשלב את הצורך והכמיהה לטבע יחד עם אורח החיים האורבאני מודרני.

צבע: אקווניר ONE WALL גוון: 0464 IS

העיצוב הביופילי תופס תאוצה מאחר והוא מעמיד את האדם והצרכים שלו בסדר עדיפות ומנסה לתקן את המחסור במפגש עם הטבע.  הוא מכניס פנימה אלמנטים של הטבע, מייצר חיבור בין הפנים לחוץ ובכך מפצה ומשלים את החוסרים שלנו עקב השהייה במבנים סגורים ובסביבה עירונית.

העיצוב הביופילי הוא דרך חשובה ליצירת חללים בריאים יותר עבור האנשים שחיים בהם ולמעשה הופך את חיינו לנעימים יותר. מחקרים הראו כי חשיפה לסביבה טבעית באמצעות יישום מוצלח של עיצוב ביופילי  יכולה להשפיע לטובה על הבריאות הפיזית, ההתנהגותית והנפשית שלנו.  כך החשיפה לסביבה טבעית יכולה להפחית את לחץ הדם, להוריד רמות חרדה ודיכאון, להפחית תסמיני חולי ולשפר את הבריאות, לעודד יצירתיות, לשפר את שביעות הרצון, לשפר את הריכוז והתפקוד הקוגניטיבי וכדומה.

העיצוב הביופילי מתחשב במיקום נכון של החלונות והיציאות בבית, משלב צמחיה ותאורה בחדרים פנימיים, משלב חומרים טבעיים גם בפנים וגם בגינה או המרפסת. החיבור לטבע הוא גם חזותי וגם חושי ומשלב תכונות כמו מגע של טקסטיל מחומרים טבעיים, ריהוט עץ טבעי, ציוץ ציפורים, פכפוך מים, ריחות של פריחה ועוד. כל אלו מגבירים את רמת הרווחה שאנו חשים ולמעשה יוצרים חללים בריאים יותר עבורנו.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0257 IS

עיצוב ביופילי יכול להתאים לכל סוג של חלל כולל בתי מגורים, משרדים, כניסה לבניינים משותפים ואפילו בתי חולים ומוסדות חינוך. הוא מסייע ביצירת חללים בריאים, נעימים ופרודוקטיביים יותר.

עיצוב: ורד בוננפלי צילום: איתי בנית צבע: אקווניר ONE WALL גוון: 093NTC

 

היתרונות המרכזיים של עיצוב ביופילי:

בריאות: עיצוב ביופילי מסייע בשיפור הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. חשיפה לסביבה טבעית יכולה להפחית את רמות הלחץ והחרדה, לסייע בהפחתת הסיכון למחלות כרוניות, לשפר את הריכוז והתפקוד הקוגניטיבי, לשפר מצב רוח וכדומה.

רוגע: עיצוב ביופילי יכול לעזור ליצור תחושה של רוגע והרמוניה. חללים בעיצוב ביופילי נוטים להיות בהירים יותר, נקיים ונעימים יותר לעין. השימוש בצבעים מאוזנים ופרופורציונליים וחומרי גלם טבעיים יכול להרגיע את הנפש.

יופי: עיצוב ביופילי יכול לייצר חללים יפים ומושכים יותר. חללים מעוצבים בסגנון ביופילי נוטים להיות יותר הרמוניים ומלאי חיים מאחר והם משתמשים בצבעים וחומרי גלם טבעיים שמוסיפים יופי ועניין לכל חלל.

עיצוב: ורד בוננפלי צילום: איתי בנית צבע: אקווניר ONE WALL גוון: IS 0566 +IS 0562

אז איך מייצרים חיבור בין החוץ לפנים הבית? להלן עקרונות הבסיס של העיצוב הביופילי

עיצוב ביופילי הוא דרך מצוינת ליצור בית בריא ורגוע יותר. בעזרת שימוש בעקרונות של עיצוב ביופילי תוכלו ליצור חלל שטוב ונעים יותר לכם ולבריאותכם. נדרשת שמירה על העקרונות הבאים בשילוב אלמנטים מהטבע בין אם ישירים כמו צמחים, מים, נוף ובין עם עקיפים כמו תמונות של טבע, ריהוט ובדים מחומרים טבעיים וכדומה.

 •  הוסיפו צמחים: צמחים יכולים לעזור לשפר את איכות האוויר בחלל, להפחית את רמות הלחץ והחרדה ולשפר את מצב הרוח. בחרו מגוון של צמחים בגדלים וסוגים שונים כדי ליצור מראה טרופי ושופע. אין ספק שזו דרך קלה ומהירה להתחבר לטבע.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0836 IS

 • השתמשו בתאורה טבעית: תאורה טבעית חשובה לבריאות של כולנו. היא יכולה להפחית את העייפות ולשפר את הריכוז ואף לעזור לשפר את מצב הרוח. פתחו את החלונות שלכם ככל האפשר כדי להכניס אור טבעי לחלל. מפתחי חלונות גדולים ושילוב חלונות סקיילייט בחלל המרכזי של הבית יסייעו להכנסת האור והשמיים לבית.

צבע: אקווניר ADVANCE גוון: 0035 IS

 • הגדירו זרימה של אוויר: זרימה של אוויר חשובה גם היא לבריאות שלנו. היא יכולה לעזור להפחית את זיהום האוויר בחלל, להפחית את רמות הלחץ והחרדה ולשפר את הריכוז ואת מצב הרוח. הקפידו לספק זרימה של אוויר בחלל שלכם על ידי פתיחת חלונות.
 • השתמשו בחומרים טבעיים כגון עץ, אבן, כותנה, במבוק, צבעים ידידותיים לסביבה ועוד. חומרים אלה אינם מכילים חומרים רעילים או מזיקים לבריאות ואף מסייעים בהפחתת זיהום האוויר בחלל. חומרים טבעיים הם בדרך כלל בריאים יותר ואף מוסיפים יופי ועניין לכל חלל.
 • שלבו פתחים גדולים ככל שניתן במבנה: שילוב של פתחים גדולים במבנה יעזור לשילוב של החוץ עם העיצוב הפנימי. חלונות גדולים ודלת יציאה גדולה ייתנו תחושה של חיבור בין החוץ לפנים.
 • השתמשו ב”אביזרים טבעיים” זו דרך נהדרת נוספת להכניס את הטבע הביתה.  אפשר לעשות זאת באמצעות שימוש באביזרים משלימים שמזכירים את הטבע כמו תמונות של נוף או חיות, צביעת שבלונות של צמחים, מצעים וכריות עם הדפסים ועוד.

עיצוב: ורד בוננפלי צילום: איתי בנית צבע: אקווניר ONE WALL גוון: 0562 IS

עיצוב: ורד בוננפלי צילום: איתי בנית צבע: אקווניר ONE WALL גוון: 0562 IS

 • הכניסו חומרים, טקסטורות וצבעים מעולם הטבע כמו קורות עץ, עץ גושני, סלסלות קש, במבוק, ראטן, אבנים וסלעים. כל אלה חומרים שמקורם בטבע בעלי מרקמים וטקסטורות שונות ולהם תפקיד מרכזי בעיצוב הביופילי

צצבע: אקווניר EXTRA גוון: 0666 IS

 • ריצוף בהשראה ביופילית יהיה בדר”כ ריצוף עץ או אבן טבעית.
 • אם התמזל מזלכם ויש לכם נוף טבעי מחוץ לבית אזי חלון גדול שפונה לנוף או לצמרות העצים יכניס אותם הביתה. אם יש לכם גינה יפה או בריכה חלון כזה יאפשר להם להיות חלק מהבית והעיצוב הפנימי.

 

משמעות הצבע בעיצוב ביופילי:

 • צבעי קירות בריאים וידידותיים לסביבה

העיצוב הביופילי שם דגש על יצירת חללים בריאים יותר עבור האנשים שחיים בהם. אחד הגורמים החשובים הוא השימוש בצבעים ירוקים  על בסיס מים הידועים כצבעים אקריליים ידידותיים לסביבה ולמשתמש. חשוב להבין שצבע הוא לא רק גוון וישנם סוגים שונים של צבעים. סדרת צבעי אקווניר של נירלט הינה סדרת צבעים על בסיס מים שאינם מכילים חומרים רעילים או מזיקים לבריאות. צבעים על בסיס כימיקלים עלולים לגרום לבעיות בריאות כגון אלרגיות, בעיות נשימה ובעיות עור. השימוש בצבעי קירות בריאים משפר את איכות האוויר בחלל ומשפר באופן כללי את הבריאות ואת מצב הרוח של האנשים החיים בחלל. כאשר אתם בוחרים צבע לקירות, עץ או מתכת, חשוב לבחור צבעים ידידותיים לסביבה. מומלץ לקרוא היטב את התווית כדי לוודא שהצבע אינו מכיל חומרים רעילים או מזיקים לבריאות. בנוסף, חפשו תוויות בריאותיות כגון תווי תקן ו- ISO.

 • פלטת הצבעים של העיצוב הביופילי:

העיצוב הביופילי מאמץ את הטבע והחוץ ולכן מומלץ להשתמש בהדפסים, מרקמים ופלטות צבעים שמקורם מן הטבע. הגוונים השולטים בעיצוב הביופילי הם גוונים מן הטבע כגון חומים אדמתיים למיניהם, ירוקים עסיסיים של צמחים, כחולים רגועים של ים ושמיים, גווני העץ והאבן החמים והקרקעיים או גוונים בהשראת פרחים כמו צהוב חמניות. כל אלה מוסיפים שלווה ורוגע לבית והופכים אותו לנעים יותר.

הצבע הירוק מסמל חיים, צמיחה, התחדשות, פריון, בריאות ואנרגיה הוא מסייע להקלה על חרדה, דיכאון ומתח. את הירוק אפשר לפגוש בקירות, ברהיטים, בהדפסי עלים על מוצרי טקסטיל שונים וכמובן בצמחים ירוקים.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0347 IS

הצבע הכחול הוא אחד הצבעיים הטבעיים ביותר ומקושר לעיתים קרובות עם השמים והים. הצבע הכחול הוא צבע מרגיע ומשחרר שיוצר תחושה של שלווה והרמוניה המסייעת להפחית את רמות הלחץ והחרדה.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0666 IS

הצבעים החומים אדמתיים הם צבעים טבעיים המקושרים לעיתים קרובות עם עץ, אדמה וצמחים. הם יכולים לעזור להפחית את רמות הלחץ והחרדה, הם מסמלים יציבות ומסייעים בהרגעה. בעיצוב ביופילי הם משמשים לעיתים קרובות כדי ליצור תחושה של חמימות והרמוניה.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0039 IS

הצבע הצהוב הוא צבע חם, שמח ומעורר. הוא מקושר לעיתים קרובות עם השמש, פרחים ופריחה. הצבע הצהוב יכול לעזר להפחית את רמות הלחץ, לשפר את מצב הרוח והאנרגיה ולהוסיף אופטימיות. הצבע הצהוב משמש לעיתים קרובים ליצירת תחושה של שמחה וחיבור לטבע.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0816 IS

גווני האבן הם צבעים טבעיים ארציים ושורשיים כמו חום בהיר, בז’ ואפור חם. הם מקושרים לעיתים קרובות עם סלעים, הרים ומצוקים. הם יכולים לסייע להפחית את רמות הלחץ והחרדה. גווני האבן משמשים לעיתים קרובות כדי ליצור תחושה של ביטחון ויציבות.

צבע: אקווניר EXTRA גוון: 0175 IS

אפשר לשלב אלמנטים ביופיליים בבית גם ללא שיפוץ או עיצוב מחדש:

אפשר וכדאי להתחיל עם צבעי הקירות! צבעי קירות עושים שינוי עיצובי משמעותי ביותר במינימום זמן ועלויות. פשוט דמיינו את הגוונים האהובים עליכם. גוונים שגורמים לכם להרגיש טובים וחיוניים יותר.  בין אם זה גוון אבן טבעי ושורשי, גוונים של שקיעה, גוונים ירוקים של צמיחה והתחדשות או כחולים של שלווה. צבעו את החדר  עם חבילת ONE ROOM  בגוון האהוב עליכם או אפילו רק קיר כח בגוון הנבחר עם אקווניר  ONE WALL , הוסיפו עציצים ואביזרים או רהיטים מעץ טבעי, במבוק או ראטן. אפשר להוסיף תמונות של נוף או חיות וכריות ומצעים עם הדפסי עלים או חיות או אולי אפילו לאמץ חיית מחמד או להוסיף אקווריום או מזרקה קטנה עם מים מפכפכים בעדינות. כל אלמנט טבעי שתוסיפו בין אם בחומר, בצבע או בצליל יכניסו לבית אנרגיות של טבע ושלווה שינעימו לכם את השהייה.

גם ריהוט עץ או מתכת קיימים ניתן לחדש ולצבוע באחד מהגוונים המומלצים כך שישתלב בהרמוניה עם העיצוב הביופילי. לצביעת ריהוט עץ מומלץ להשתמש באוניאור על בסיס מים ולצביעת מתכת מומלץ להשתמש ב-DTM+   על בסיס מים.

 

צביעת קיר בטיח צבעוני, טיח דקורטיבי, שליכט – אקרילי או מינרלי 

בשנים האחרונות התחזק הטרנד של הכנסת החוץ פנימה באמצעות שימוש בטייחים מינראליים צבעוניים או בשליכטים אקריליים בתוך הבית בקירות מרכזיים בחללים הציבוריים ליצירת מראה ייחודי.

השימוש בטייחים ובשליכטים בתוך הבית מעניק טקסטורות וגוונים ייחודיים שמוספים עניין דקורטיבי בחלל הבית כמו הבלטת נישות בקיר, כיסוי קיר שנמצא תחת גם מדרגות או חיפוי של חדרי רחצה ושירותים.

שימוש בטיח מינראלי בגימור מעובד בגווני חול אדמה או טרקטורה יעניק לבית מראה כפרי טוסקני שמזכיר את הטבע.

אפשר לבחור שליכט אקרילי צבעוני במרקם מינרלי  כמו EXTRA נטורה או בשליכט מינרלי טבעי כגון טיח ווגה. הטיח המינרלי מעניק לקיר מראה טבעי ונושם אך הוא מתיישן עם השנים. לעומתו, השליכט האקרילי נראה קצת פחות טבעי אך שומר על מראהו לאורך שנים רבות. ניתן ליישם את הווגה בדרגות חספוס שונות בהתאם לגודל הגרגרים וברמות גימור שונות כגון:  פצוע, מיושר, מוחלק, מגורד ועוד.

צריך לקחת בחשבון שיישום של  טיח או שליכט מקצועי דורש מיומנות וניסיון מקצועי ולכן מומלץ להיעזר בבעל מקצוע.

 

העיצוב הביופילי עושה לנו טוב ואין ספק שהוא כאן כדי להישאר ולהשתכלל! אז אם גם אתם רוצים ליצור חלל בריא, רגוע ונעים יותר בבית כדאי לכם לאמץ את עקרונות העיצוב הביופילי .

בחרו את הגוונים שלכם מתוך מניפת הגוונים שלנו, הוסיפו קצת תמונות נוף או חיות, כמה עציצים ורהיטים או אביזרים מעץ  ומחומרים טבעיים ותקבלו אווירה אוהבת חיים, טבעית ושלווה בבית שלכם.

הידעת? אפשר להזמין ישירות באתר נירלט והצבע יגיע ישירות עד הבית!

 

נירלוט נעים!
כתבות נוספות