ויקי צבע

פ'

פריימר

ראה יסוד מקשר

פיסטולט (Spray painter/airbrush)

אקדח ריסוס צבע ידני, המתיז צבע על המשטחים לפניו באמצעות לחץ אויר. הפיסטולט משמש בעיקר לצביעה עדינה בשטחים קטנים לעומת האיירלס.

פיגמנטים (צבענים)

 

הם לרוב אבקות בלתי מסיסות שמשפיעות על גוון הצבע ועל שקיפותו או אטימותו. הפיכת הצבע לאטום הוא אחד התפקידים החשובים של הפיגמנט. האטימה לאור מגנה על העצם הנצבע מקרינת השמש, במיוחד מהקרינה המייננת האולטרה סגולה שלאורך זמן גורמת נזק. צבעם של פיגמנטים חדישים מסוימים תלוי בזווית הפגיעה של האור בהם, תכונה מיוחדת ומסובכת להשגה, שגרמה לשילובם בשטרות כסף. פיגמנט פועל ע”י החזרה ומניעת החזרה סלקטיבית של מרכיבי האור הפוגע בו.

פורמייקה

השם המסחרי של ציפוי המשמש בעיקר לרהיטים, ומיוצר על פלטות חתוכות מראש. פורמייקה מיועדת בעיקר לציפוי משטחים ועשויה מנייר קראפט (נייר אריזה) מוספג במלמין נוזלי וכבוש בטמפרטורה גבוהה. הפורמייקה עשויה לרוב שתי שכבות: שכבת הבסיס היא בצבע חום כהה והשכבה העליונה צבעונית עם מרקם פני שטח מסוגים שונים. השימוש העיקרי בפורמייקה כאשר יש צורך במשטח עמיד במים, חום וכימיקלים, ולכן השימוש בה נפוץ במטבחים, בארונות אמבטיה ובשולחנות בר.

פוליאוריתן

פולימר נפוץ המשמש למגוון מוצרים רב בהתאם לשינוי בקשיחות, בצפיפות ובקשיות שמבקשים לשוות למוצר. בתחום הצביעה משתמשים בו כצבע, לכות וחומרי איטום. יתרונו הגדול הוא בכך שהוא יוצר שכבה קשה ועמידה בפני פגעים. לכן הוא מצוין למשל לגימור של רהיטי או רצפות עץ. שימושים חיצוניים עלולים להיות בעייתיים בשל העובדה שהחומר נוטה להתפרק בחשיפה לקרני UV.

פוגות

הרווח (החריצים) שבין האריחים. לרוב נוהגים למלא את הרווח ברובה, מעין טיט בו ניתן לשלב צבעים שונים המתאימים לצבעי האריחים.

פד צביעה

כרית המשמשת לצביעה. לרוב משמשת לצביעת פינות או חיבורים בין קיר ותקרה ברמת דיוק גבוהה.