ויקי צבע

נ'

נירוסטה

פלדת אל-חלד או פלדה בלתי מחלידה, מוגדרת בתורת המתכות כסגסוגת ברזל אשר מכילה כרום בכמות של לפחות 11.5% ממשקלה. שמה ניתן לה בשל העובדה שהסגסוגת עמידה בפני חלודה ושִתּוּך (קורוזיה) מסוגים אחרים וגם בפני כתמים הרבה יותר מפלדה רגילה שהיא סגסוגת ברזל-פחמן. המילה נירוסטה שהפכה בישראל למילה נרדפת לפלדת אל-חלד, היא סימן מסחר רשום של החברה הגרמנית תיסֶן-קרוּפּ. נירוסטה היא חומר המשמש למגוון רחב של מוצרים. בתעשיית הבניין היא משמשת למעקות, ציפוי חוץ של מבנים ועוד. הנירוסטה נחשבת ידידותית לסביבה מאחר שהיא ניתנת למחזור באופן מלא.

ניקוי חול

תהליך שמטרתו חיתוך או החלקה למשעי של משטחים כגון בטון, באמצעות זרם של חול המושפרץ מפייה במהירות גבוהה על ידי לחץ הנוצר בדרך כלל באמצעות אוויר דחוס. בתעשייה ניקוי חול הוא ביטוי לשימוש בניקוי על ידי גרגרים מסוגים שונים בלחץ אוויר גבוה – חול, גרגרי לדה בגדלים וצורות שונות. השימוש בהם הוא בהתאם לסוג החומר של התשתית ולרמת הניקוי הדרושה בהתאם למצבה. ניקוי חול משמש, בין השאר, בניקוי חזיתות מבנים מפיח ומלכלוך.

נייר לטש

נייר המצופה באבקת המינרל הקשה שמיר. משמש למירוק ושיוף חומרים קשים. מגיע בדרגות חספוס שונות. ככל שדרגת החספוס עולה (מספר גבוה יותר), כך עולה היכולת לעבד חומרים קשים יותר.

בצביעה משתמשים בליטוש בעיקר כדי לחספס את המשטח הנצבע לפני הצביעה או היסוד ובכך להכין את התשתית לצביעה.