ויקי צבע

ט'

טרפנטין

שמן נדיף המתקבל מזיקוק של שרף עצי אורן. בעבר היה מאוד נפוץ בשימוש כמדלל צבע, אך היום נפוץ יותר השימוש במדללים שמקורם בזיקוק נפט, ביניהם ‘טרפנטין מינראלי’.

טקסטורה

בעברית – מרקם. המונח מתייחס לאופן היערכותם של החלקים בחומר מורכב – מידת הצפיפות שלהם, החספוס, הגרעיניות, המראה. ניתן להשפיע על המרקם בשיטות שונות – באופן יישום החומר, בדרך עיבודו ובהרכבו.

טפט

כיסוי קיר או רצפה העשוי מחומרים שונים כגון בד, נייר או קש. כיום קיימות מגוון טכניקות דקורטיביות תחליפיות לישום על הקיר.

טכניקה דיסטריסינג

טכניקת צביעה שבה משלבים צביעה עם מריחת שעווה. משמשת בעיקר בצביעת רהיטים וחפצי בית. לאחר יבוש הצבע משייפים את האובייקט בעזרת נייר שיוף. במקומות שבהם נמרחה השעווה הצבע יתקלף וייתן מראה עתיק ויחודי לפריט שצבענו.

טינר (Thinner)

מדלל. כל חומר בערה נוזלי המשמש כדי להפחית את הצמיגות של הצבע, הדבק או דומיו. היום, נעשה שימוש בעיקר במדלל סינטטי המבוסס בדרך כלל על מתיל בנזין C7H8. ככל שאחוז המתיל בנזין במדלל גבוה יותר, כך המדלל חזק יותר. המדלל הוא חומר בערה מסוכן ויש לאחסן אותו ולטפל בו בזהירות. השימוש המרכזי במדלל הוא לדילול צבעי שמן ולניקוי מברשות לאחר השימוש.

טיט

חומר בניה שהוא תערובת ביחסים שונים של מלט, חול, מים ותוספים

טיח שחור

נקרא גם ‘טיח מיישר’. לאחר ניקוי גרגירי הטיח הרופפים ניתן ליישם יסוד מקשר ולאחריו לצבוע את הקירות, או ליישם טיח דקורטיבי צבעוני.

טיח ווגה

טיח מינראלי המגיע כאבקה, בעל טקסטורות שונות ומגוונות ומשמש ליצירת מראה טבעי וכפרי. הטיח עשוי מינראליים טבעיים ויתרונו בכך שהוא חזק ואינו דורש שכבת הגנה.

טיח

סוג של מלט המהווה את המעטפת הפנימית של הבניין, או מכסה את הקירות החיצוניים שלו. בפנים הבניין משתמשים בדרך כלל בתערובת טיח מחול גס, סיד ומלט, ועליה מיישמים שכבת גמר. בחוץ, משמש הטיח ליצירת עמידות לתנאי מזג האויר ולכן יש להקנות לחומר תכונות של בידוד תרמי ואקוסטי. בדרך כלל מיושם במספר שכבות ויכול להיות מסוגים שונים: רגיל (כמו פנים), צבוע, מושלך (שליכט), אקוסטי, פלסטי, תרמי ועוד.