ויקי צבע

ג'

גלזורה

מהמילה glaze – זיגוג.
ציפוי אוטם בגוון שקוף. נועד להגן על טקסטורת הקיר או הרהיט לאורך שנים רבות, בתחזוקה פשוטה של ניקוי בעזרת סמרטוט ומים. קיימות שתי סוגי גלזורות:

  • גלזורה על בסיס שמן – לאחר הייבוש מקבל גוון צהבהב מדיף ריח חריף, זמן ייבוש ממושך.
  • גלזורה על בסיס מים – ייבוש מהיר, כמעט ללא ריח, שקוף לגמרי.

גז ראדון

הראדון הוא יסוד רדיואקטיבי, המופיע בצורת גז כתוצאה מההתפרקות הרדיואקטיבית של היסוד ראדיום (ליתר דיוק, איזוטופ של ראדיום המכונה ראדיום 226), הקיים בכל סוגי הקרקע וכמובן בחומרי בנייה העשויים מאדמה. בכל בית, אפילו המאוורר ביותר, נמצא ריכוז מסוים של ראדון, כיוון שכל סוג קרקע וחומר בנייה המכיל אדמה פולט ראדון. כמות הראדון הנפלטת מקירות היא קטנה, ובתנאים של אוורור נורמלי היא אינה מהווה סיכון לבריאות. עיקר הריכוז הוא במרתפים וקומות קרקע. כדי להגן על האוכלוסייה מפני ראדון קבע המשרד להגנת הסביבה כי “רמת הפעולה”, דהיינו ריכוז הראדון המרבי המותר בבתי מגורים, תהיה 200 בקרל/מ”ק.

גלייז Glaze

זיגוג. טכניקה לצביעה דקורטיבית של קירות. בזיגוג מדללים את הצבע בג’ל על בסיס מים לכדי הפיכתו לשקוף בדרגה כלשהי וליצירת שינוי במרקם שלו. כך נוצרים אפקטים שונים בצביעה כגון אפקט של שיש, גרניט או עננים. זיגוג הצבע גורם לכך שזמן הייבוש שלו יהיה ממושך יותר וכן משנה את גוון הצבע המקורי. ניתן להשיג אפקטים דומים גם ללא ג’ל גלייז אלא באמצעות דילול הצבע בין שכבה לשכבה.

גילוון

תהליך כימי של ציפוי ברזל או פלדה באבץ חמצני. ציפוי המגן מונע היווצרות חלודה על המתכת המצופה ובכך מגביר את עמידותה לרטיבות ותנאים קשים. בדרך כלל נעשה גלוון חם, שהוא טבילה של המתכת בתוך אמבט של אבץ נוזלי מחומם. השימוש הביתי העיקרי הוא בברגים ומסמרים שמשמשים לבניית גדרות למשל.

גוון

הינו כינוי לצבע קבוע או לטווח מצומצם של צבעים. הבחירה בגוון המתאים נעשית באמצעות מניפת גוונים בה מופיעים זה לצד זה גוונים דומים. בלשון המקצועית, גוון הוא כל צבע המתקבל מערבוב של צבעי יסוד.

גבס וקירות גבס

מינרל רך מאוד המורכב מסידן וגופרית. כאשר מחממים את הגבס מעל 150 מעלות צלזיוס מתאיידים כ – 75% מהמים האגורים במבנה הכימי שלו. כך מתקבלת אבקת הגבס המוכרת. כאשר מערבבים את אבקת הגבס עם מים נוצרת עיסה הנוטה להתקשות בחזרה, ומכאן השימוש הנפוץ בגבס לאיטום סדקים, ליציקות דקורטיביות, לקיבוע שברים ועוד. קירות גבס עשויים מיציקת גבס על רשת מתכת, והם מכוסים בשכבת קרטון. קירות המכוסים בקרטון ירוק עמידים למים ודוחים רטיבות, הודות לגמישות ולקלות ביישומם, קירות הגבס נפוצים מאוד בעיצוב נישות, בהנמכת תיקרות, בבניית מדפים  וביישומים.