גלגל הצבעים | ערבובי צבעים

לפני כ- 300 שנים, אייזיק ניוטון ניתח את הרכב האור תוך התבססות בצבעי הקשת: אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול. כדי לפשט ולהקל על הבנת התיאוריה של הצבע, הוא סידר אותם במעגל (כפי שמופיעה בתמונה).

כוחו המופלא של גלגל הצבעים

ישנם רק 3 צבעי יסוד בלבד (אדום, צהוב וכחול).

צבע יסוד (ראשוני) אינו ניתן ליצור ע”י ערבוב של אף צבע אחר.

מתוך שלושת צבעי היסוד הנ”ל בצירוף שחור ולבן (שאינם מוגדרים כצבעים) אפשר להרכיב כל צבע בכל עצמה, גוון וטון.

צבעים ראשוניים (אדום, צהוב, כחול) מעורבבים יחדיו –  יוצרים את  קבוצת המשניים (כתום, ירוק וסגול). וכעת עומדים לרשותנו 6 צבעים שאפשר לערבבם שוב וליצור סדרה נוספת – שלישית, של גוונים כמו סגול-אדמדם, ירוק-כחלחל,  כתום-צהבהב וכו”…

מעט הבנה בצבע וגלגל הצבעים יכול לעזור בבחירות הצבע.

  ובכן גלגל הצבעים בנוי כך:

 צבעי בסיס – כל הצבעים בעולמנו מורכבים  משלשות צבעי הבסיס אותם אין אפשרות ליצור מצבע אחר – אדום, צהוב, כחול.

סדרה שניה צבעים משניים – ערבוב בין  שני צבעי בסיס מתקבל צבעי המשנה – סגול , כתום וירוק.

סדרה שלישית – ערבוב צבע משני וצבע בסיס מתקבל 6 צבעים נוספים. אדום-כתום, אדום-סגול, צהוב-ירוק, צהוב-כתום, כחול-ירוק, כחול-סגול.

חוק מספר 1:
משפחה תמיד מתקבלת בשמחה – Monochromaric כל הגוונים נראים נהדר בשילוב גוונים נוספים מאותה משפחה. אדומים עם אדומים אחרים, כחולים עם כחולים אחרים וירוקים עם ירוקים אחרים. זהו תרשים הגוונים הפופלרים ביותר – תרשים גוונים מונוכרומטי.

חוק מס” 2:
שכנים תמיד חברים- Analogous ניתן לשלב גוונים הנמצאים בסמיכות בגלגל הגוונים במקרה של אדום השכנים כתום וסגול מסתדרים נהדר עם גווני האדום. זהו תרשים גוונים אנלוגי

חוק מס” 3:
ניגודיים נמשכים- Complementary לכל גוון יש מקביל לו בצד השני של גלגל הגוונים ושניהם יחד משלימים אחד את השני, ולכן אדום מסתדר נהדר עם ירוק. גוון חם ומולו גוון קר מחמיא. צבעים מנוגדים, המופיעים על גלגל הגוונים אחד כנגד השני נקראים “גוונים משלימים”, והם מיצגים את הניגוד הכי גבוהה כאשר הם מופיעים יחדיו למראה נועז ודרמטי. זוהו תרשים גוונים משלימים. תרשים גוונים הוא קומבינציה של מספר גוונים היוצרים שילוב הרמוני אחד עם השני. הרמוניה מוגדרת כסידור נעים לעין של אלמנטים, באם זה ריהוט, מוזיקה או אפילו סידור שולחן.

חלוקה נוספת על גלגל הגוונים אפשר למצוא בחלוקה לפי טמפרטורה חם/קר קרים- כחולים, ירוקים, וסגולים חמים- אדומים, כתומים, וצהובים.

אם נחצה את גלגל הגוונים באמצע בקו דמיוני, נקבל בצידו האחד גוונים הנקראים “קרים” (כחולים וירוקים) ובצידו האחד נקבל את הגוונים הידועים כ”חמים” (אדומים וצהובים). האסוציאציה המתבקשת היא: אש לעומת מים. לקבוצת הגוונים החמים נשייך את האדום, הכתום, הצהוב. לקבוצת הגוונים הקרים נשייך את הכחול, ירוק והסגול. לכל אחד מקבוצות הגוונים הללו יש איכויות שונות והשראה שונה על הצופה בהם.

גוונים “חמים” נוטים להיות יותר דומיננטיים ו”מקרבים”. בקירות הצבועים בגוונים חמים משרים אווירת חמימיות ואינטימיות. כשהם מופיעים ליד גוונים קרים, הקרים נראים יותר ברקע ופחות דומיננטיים. על כן שימוש נכון בגוונים מאפשר דרך ליצור אשליה של פרספקטיבה – של חלל עמוק/רחב/גדול… כמובן רק בעזרת הגוונים.הגוונים הקרים לעומת זאת יוצרים את תחושת ריחוק כאשר צופים בהם, כאשר משתמשים בהם נכון הם יוצרים תחושה של חלל מרווח ורגוע.
הטמפרטורה של הגוונים היא יחסית למיקומם בצמוד לגוונים אחרים, ליד כתום סגול אדמדם נראה קריר אולם ליד כחול הוא יראה חמים, רצפת פרקט תראה חמימה יותר כאשר הקירות בחדר יהיו קרים. אדום יראה “חם” יותר כאשר הוא נמצא בסביבת גוון “קר” כמו כחול מאשר בסביבת גוון “חם” כמו כתום.

לכל גוון אפשר להוסיף לבן או שחור
תוספת לבן להבהרת הגוון – נקרא בן – גוון TINT
תוספת שחור להכהות את הגוון – נקרא הצללה SHADE
כל גוון המעורבב עם הרבה לבן, הופך בהיר ומאבד מעוצמתו, נראה רך, עדין ונעים לעין. בהשפעת מינון גבוה של לבן, יתרככו אף הצירופים הנוגדים.

דוגמא לצירוף העונה על התיאור לעיל: ורוד (המורכב מאדום+ לבן), עם ירוק בהיר (המורכב מירוק + לבן).
אדום + לבן = ורוד
אדום + שחור = בורדו

כל גוון המעורבב עם שחור, יתכהה, ויאבד מעוצמתו המקורית.
לדוגמא: אדום + שחור ייראה פחות אדום, ולכן יבלוט פחות כשהוא על רקע ירוק + שחור.
במקרה של תוספת שחור לגוון – כהה יותר אין משמעותו בולט יותר!

לסיכום: כשמוסיפים לכל גוון לבן או שחור, יוצרים סקאלה שקשה למצוא בה ניגודים בוטים.

לסביבת הגוון יש השפעה מכרעת עליו, שימו לב איך אותו ריבוע האדום מתנהג בסביבת רקעים שונה. במסגרת השחורה הריבוע האדום בולט יותר ונראה גדול יותר, לעומת המסגרת הלבנה, במסגרת הכתומה האדום נראה חיוור ובמסגרת הכחולה הריבוע האדום נראה בוהק יותר.

העין האנושית מסוגלת ליצור גוונים במקום שהם אינם ממש קיימים – תלוי בגוונים הממוקמים יחדיו. אם תנסה להסתכל זמן רב על עיגול אדום ותפנה את ראשך לקיר לבן, אתה תראה נקודה ירוקה – צבעו המשלים של האדום – ניגודו. לכן הצורך לצבוע בירוק את הקירות בחדרי ניתוח. העין מסוגלת לערבב צבעים יחדיו ולראות צבע חדש – שונה.

למשל: נקודות רצופות של צבעים בסיסיים, למשל צהוב וכחול, ממוקמים בצפיפות יראו לעין כצבע ירוק.

כתבות נוספות