משנה פנים

לחיות בצבע

 

התפשטות וירוס הקורונה בעולם, הצליחה לשבש את ההתנהלות היומיומית שלנו ואט, אט אנחנו מתרגלים לשגרה אחרת ולעולם קצת שונה. כולנו הבנו, שהבית הוא לא רק חוף המבטחים אליו אנחנו חוזרים בכל יום, אלא הרבה מעבר לזה. המציאות החדשה, זו שחייבה אותנו לבלות יותר זמן בתוכו, הביאה איתה תובנות חדשות לגבי השינויים בפונקציות ובצרכים הביתיים. ככל שאלה משתנים, אנחנו נהיים ממוקדים יותר ונבין מה בדיוק נכון לנו. זו הסיבה שהיום, אולי יותר מתמיד, השימוש בצבע יהפוך את החוויה הביתית למזמינה ולאישית במיוחד.

חילקנו את חללי הבית וצללנו לעומק, כדי לתת כמה טיפים/ רעיונות לשימוש בצבע

המבואה, הכניסה לבית

מבואת הכניסה, שבעבר אולי לא זכתה להתייחסות מעמיקה, הפכה בין לילה, לאחד החללים המשמעותיים ביותר בבית. המבואה מהווה את איזור החיץ שבין החוץ לפנים. אם בעבר החלטנו לוותר עליה בכלל או להוסיף אותה לסביבת המגורים הפתוחה, הרי שבימים אלה, המבואה נחוצה במיוחד. היא מאפשרת לנו להשיל מעצמינו את רעשי החוץ, להשליך את המסיכה, לחטא ידיים ורק אז להיכנס הביתה. אופציה אחת היא כמובן לצבוע את מבואת הכניסה בגוונים מרגיעים ושקטים, כאלה שמאפשרים לנו לקחת נשימה עמוקה ולהתמסר לרגע של שקט.  בזו השנייה, ניתן לעצב מבואת כניסה דרמטית ובולטת יותר ולהשתמש בגוונים כהים ורווים, שייצרו קבלת פנים נועזת ומסקרנת לבית. ניתן אפילו להגדיר את המבואה בצורה גראפית ולהדגיש את מיקומה ביחס לחדר המגורים, תוך צביעה של קירות המבואה ושל התקרה באותו הצבע.

עיצוב: אלעד בן נחמיאס, צילום: עידו אדן – גוון IS 0485

עיצוב: לנגר שקורי אדריכלות, צילום: הגר דופלט – גוון IS 0704

 

הסלון, המועדון של הבית

חדר המגורים שלנו או הסלון, כמו שאנחנו מכירים אותו, תמיד נחשב לאחד המקומות המרכזיים בבית. הוא המקום בו אנחנו מבלים בעיקר בשעות הערב ובסופי שבוע. בתקופה האחרונה ובסימן הקורונה, הסלון הפך ליחידת מגורים דינמית ורבת פעלים, ויוצא לא פעם שאנחנו רובצים בו הרבה משעות היום- אנחנו מארחים, עובדים, מבלים, מעבירים בו זמן איכות וגם נחים. העובדה שאנחנו לא יכולים עדיין לטוס ולבקר בחו”ל, היא הזדמנות מעולה להתחדש בצבעים מעולמות רחוקים, מתרבויות שונות וממקומות מעוררי השראה. אנחנו יכולים ליצור לעצמנו סלון מרגש וצבעוני ולפצות על העובדה שאנחנו לא יכולים עדיין לכבוש את העולם. לא רק קיר כח צבעוני אחד. אפשר לשלב צבעים עזים וצוהלים, שיזכירו לנו יערות טרופים ושווקים אקזוטיים או להשתמש, באופן מתון יותר, בגוונים מתוחכמים ומעושנים, שיזכירו לנו את בירות העיצוב של אירופה. כמובן, שמי שאוהב את הרכות של הסגנון הנורדי או את הארציות של הסגנון הטבעי, יוכל לשלב גוונים פסטלים רגועים לצד גווני אדמה טבעיים, אבל בקצת יותר אומץ. העיקר להתנסות. לתת חופש ליצירתיות שלנו ושל בני המשפחה ולייצר חוויה צבעונית חדשה ומפתיעה.

אדריכלות ועיצוב: בר גיל קון, צילום: איתי בנית – גוון IS 0532

 

עיצוב: גילי אונגר, צילום: שירן כרמל – גוון: IS 0676

המטבח, לב הבית

כולם יודעים שהמטבח הפך בשנים האחרונות ללב הבית. המטבח של המאה ה-21, שנמצא ברוב המקרים באופן ספייס עם הסלון, כבר לא משמש אך ורק להכנת אוכל או לטובת אירוח, אלא הפך לאלמנט עיצובי של ממש. המטבח משלב פונקציונאליות ופרקטיות מחד ועיצוב מוקפד ואסתטי מאידך. ההתייחסות אליו היא כאל רהיט של ממש וההשקעה במטבח נחשבת להוצאה הכספית הגדולה ביותר בתהליך עיצוב הבית. נעשית לגביו חשיבה רבה על כל פרט ופרט ובמיוחד על הצבעוניות והחומריות שלו. ניתן לראות שתי מגמות מובילות- האחת, הסולידית והשמרנית יותר, היא ללכת על גוונים נייטרליים, בהירים ובטוחים (לבנים/ אפורים בהירים ושמנות). המגמה השנייה היא להציב את המטבח כמוקד הכח הצבעוני הבולט והמרכזי בחלל ולהעז להשתמש בגוונים כהים ודרמטיים במיוחד- שחורים/ גרפיט/ כחולים וירוקים עמוקים. מומלץ מאוד להתייחס לגוון הכללי של צבע הבית, שיחמיא למטבח ויתייחס אליו בהתאמה.

עיצוב: שיר שטייגמן, צילום: איתי בנית – גוון NTC 062

 

עיצוב: שני רינג, צילום: אדריאן דאודה – גוון: IS 1123

חדר האמבט, המפלט האינטימי

חדר האמבט ייחשב לנצח כמקום של טיהור- גופנית ונפשית. אנחנו נכנסים אליו ונרגעים, מתנתקים לא רק מהשפעות החוץ, אלא גם מההתרחשויות בתוך הבית. במיוחד בימים אלה, אנחנו רוצים שחדר האמבט שלנו יהפוך לאואזיס ולספא ביתי מפנק. זו הסיבה, שאנחנו צפויים בעתיד הקרוב להשקיע יותר ויותר מחשבה בעיצוב חדרי האמבט, שיעשו לנו כיף ויטעינו אותנו בהמון שלווה. המגמה הירוקה רלבנטית מאוד לתחושת הרוגע וההתחדשות ולכן מומלץ לאמץ לחדר האמבט גוונים טבעיים, כמעט שקופים ושטופים בלבן לצד גוונים ירוקים ובהירים. את הירוק ניתן להעשיר בצמחיה טבעית. בנוסף, רצוי לגבש פלטה צבעונית אחידה ומדויקת, של לא יותר מגוון אחד או שניים (טון סור טון), כדי לקבל חדר אמבט נקי וחלק. כזה שיסיח את הדעת מתלאות היום.

אדריכלות ועיצוב: יונתן מונג’ק, צילום: עודד סמדר – גוון IS 0471

 

הצבע הוא הבסיס לכל פרץ יצירתיות. את זה יגיד לכם כל מעצב. וכשמדובר בבית שלנו, הסקאלה הצבעונית מקבלת משנה תוקף. שימוש בצבע בעיצוב הבית זוכה לתשומת לב רבה ומעצים את החוויה האדריכלית והסגנון העיצובי שנבחר לבית.  זאת הזדמנות נהדרת לבטא את הטעם וההעדפות הצבעוניות האישיות שלנו ולהפוך את הבית לייחודי. כזה שאין לאף אחד אחר.

 

נירלוט נעים!