שיחה ירוקה עם האדריכלים פנינה ונועם רמון

מי כביסה במערכת ההשקיה וקורת בטון על תקן מזגן – בית אקולוגי שנבנה בשרון לוקח מינימום מהסביבה – ואפילו מעניק בחזרה


האדריכלים פנינה ונועם רימון שואפים ליישם תפיסה ירוקה בכל מבנה שהם מתכננים. בפרויקט הזה נתנו להם בעלי הבית יד חופשית, ואפשרו להם לרדת לפרטי פרטיו של התכנון האקלימי. השאיפה – מבנה שצורך אפס אנרגיה (zero energy building).

 

מה במגרש
הבית אינו צורך אנרגיה לחימום או קירור ולאורך כל השנה שוררת בו טמפרטורה נעימה של כ-24 מעלות: בימות החורף, קורת בטון עילית שממוקמת בסמוך לחלון צר וארוך בחזית הדרומית אוגרת בשעות היום את חומן של קרני השמש החורפיות הנמוכות, ובשעות הערב הקרות משמשת כחימום פסיבי מרכזי לכל הבית. בקיץ, כשהשמש גבוהה, גגון ומצללות דינמיות מרחיקות את הקרניים מאזור הבית. הפתחים והחלונות שתוכננו בקפידה מאפשרים (עם עזרה קטנה ממאווררי התקרה) זרימת אוויר לאורך כל השנה. הטמפרטורה האחידה בבית נשמרת גם הודות למערכת הבידוד המוקפדת, הכוללת בן היתר חלונות בעלי זגוגיות כפולות, שביניהן גז ארגון מבודד.

 

קונספט וסטייל

מודרניסטי בנגיעה ים-תיכונית. חלל מרכזי מרווח ומואר משמש כאזור הפרדה בין הפרטי לציבורי, ומדרגות עם מעקה פלדה שניצבות במרכזו מחזקות את החלוקה. חלקו העיקרי של חדר המגורים הוא בעל קומה כפולה, ה”מנקזת” את האוויר החם ומשחררת אותו דרך חלון עליון. העקרונות הירוקים לא פסחו על בחירת חומרי הגמר ועל עיצוב פנים הבית, וכך, השיש במטבח, האריחים והרצפות, הכיסאות – כולם מחומרים ממוחזרים או שניתנים לשימוש חוזר, והעץ הוא מחוות עצים המיועדים לתעשייה. לצבעים שנבחרו לפרויקט תו תקן ירוק, והטיח הוא ווגה מינרלי בטקסטורה עשירה.

 

 

הדובדבן
את הבית מקיפה גינה אקולוגית, ובה צמחים ירוקי-עד ועצי פרי שצריכת המים שלהם חסכונית ביותר. להשקייתה משתמשים במים אפורים (מי כביסה, כיורים ומקלחות). על הגג צומחת גינה פראית הדורשת תחזוקה מינימלית, שמטרתה לצנן את המעטפת המבנה ולייצר חמצן.

 

דברים שלא רואים מכאן
יריעות סולאריות שנפרשו על הגג ומתוכננות לייצר את האנרגיה הנדרשת לחיים השוטפים בבית, תאורת לד חסכונית שפרוסה בכל הבית וניאגרות שצורכות כשליש מכמות המים שהותקנו בשירותים הופכות את הבית לירוק עד הסוף.

 

נירלוט נעים!