בלוז לכחולים

לאחר היעדרות ארוכה שבים הכחולים להוביל את תחזיות הצבע.

יהודית עזרא, מעצבת הבית של רנבי, במבט על הצבע שיעשה לכם את החורף

 

gvanim

מי שעוקב אחר מגמות בעולם הצבע יכול להצביע על התקדמות טבעית לעבר הכחול, לאחר שהירוקים, ובמיוחד הירוקים הלימוניים, היו במשך תקופה ארוכה צבע דגש (accent) פופולרי.

 

פנים רבות לכחול: הוא צבע יסוד שחובר בטבעיות לצהוב ולאדום בהרמוניה שמחה ומוכרת (ראו את ציוריו של פיט מונדריאן ואת כיסא ריטפלד המפורסם), הוא מסמל ילדות ותום מחד, ומאידך הוא צבע של שלטון, מלכות וקיסרות, חוזר בגלימותיהם של אבות הנצרות בציורי הרנסנס, ומגיע עד וושינגטון של ימינו, בצבעי העניבות של בכירי הממשל, המכונות “power ties”. הכחול נתן את שמו גם למצב רוח עגמומי ומשם אף לסגנון מוזיקה פופולרי ואהוב – הבלוז.

 

אולם מעבר לתכונותיו הסמליות, הכחול הוא צבע בעל איכות ייחודית: הוא יכול להתמזג בכל הרמוניה ניטרלית, אך הוא יכול גם לתרום את משקלו הייחודי בכל הרמוניה צבעונית אחרת. אנו יכולים לפגוש אותו בחלל שהצבעוניות בו נשלטת על ידי בז’, חאקי, לבן ושמנת, ונוכחותו שם אינה מפרה את הרכות הניטרלית אלא אף מחדדת אותה, ואנו יכולים לפגוש את אותו הגוון בהרמוניה קיצית ודינמית כשהוא חובר לצהובים, לבנים, אדומים וירוקים.

 

בחלל עכשווי יתחברו היטב הגוונים הכהים של הכחול לאפורים (גם לרצפות ומשטחי בטון) ולגוני לבן על הקיר או ברהיטים, ויחמיאו לכל גימורי עץ טבעי (butcher block וכד’).

 

יפה במיוחד יהיה שימוש בגוני כחול-אפור לקירות בעלי גימור דקורטיבי דוגמת צבע טיח וווגה. מראה מתוחכם יושג על ידי שילוב הכחול עם גוני ירוק אבוקדו, גוני חול וגוני חציל. כחול-טורקיז ייצור הרמוניה דינמית, צעירה ומודרנית בשילוב עם צהוב ופוקסיה. בכל אחת מהאפשרויות ישלים את המראה שילוב של אריגי משבצות, הדפסים פרחוניים נטורליסטיים או הדפסים גאומטריים בניחוח רטרו.

 

לסגנון מודרני, כפרי, רומנטי או מתוחכם, בחדר ילדים או בפינת המשפחה, הפלטה הכחולה עשירה בגוונים וכל אחד יכול למצוא בה את הגוון שלו.

 

נירלוט נעים!