איטום גגות

טיפול בגגות הוא משהו בלתי נמנע שכולם מנסים לדחות או להתעלם ממנו ואז מוצאים את עצמם עם הגשם הראשון עם שלולית בסלון. מספיק שבוע גשום אחד על מנת שמי שחי תחת גג לא אטום ימצא עצמו תחת תקרה לקויה שדרכה חודרים מי הגשמים לתוך הקירות ויוצרים מפגעים וסכנה. בניינים ישנים שנבנו ונאטמו בשיטות של פעם חשופים יותר לפגיעות מזג האוויר כמובן, אך גם בתים חדשים שזכו חשופים לבלייה ולליקויים ועשויים לגלות בגשם הראשון שהבית שלהם מוצף. לכן חשוב להקפיד על איטום גגות לפני שהחורף מגיע.

איטום גג בבניין

איטום גגות מתייחס לגגות שטוחים, שהם הגגות המתאימים ביותר לתנאי האקלים בארץ ונפוצים מאוד לצד גגות רעפים.

דליפה של מים יכולה להיגרם ממספר סיבות, כמו: שיפועים לא נכונים, פתחי ניקוז סתומים, סדקים או פגיעות ברצפת הגג. כל אלו עשויים לגרום להצטברות מים עומדים בגג המובילים לחלחול מים ולנזילה המתבטאת ברטיבות בתקרה מתחת.

חומרי איטום גגות משמשים כשכבת הגנה לגג. בחורף מונעים חדירת מים למבנה ובקיץ מסייעים בהפחתת התחממותו.

התקופה הטובה ביותר לטיפול בבעיות ונזילות מים מהגג היא בקיץ ועד בוא הסתו.

בנירלט, אנחנו ממליצים לכם להתחיל וליישם את חומרי האיטום כבר בקיץ וזאת על מנת להבטיח:

  1. פעולת מנע. בקיץ חומרי האיטום מתייבשים במהירות גבוהה יותר ויוצרים שכבה עבה, אלסטית ועמידה אשר תגן על ביתכם מפגעי החורף שיגיעו מאוחר יותר.
  2. שמירה על טמפרטורה בקיץ ע”י איטום גג. הציפוי העבה המיושם על הגג מסייע בשמירה על טמפרטורה נמוכה יחסית בתוך הבית בזכות השכבה הלבנה המחזירה את קרינת השמש ומקטינה את התחממות המבנה.
איטום גגות נגד שמש

ישנם מגוון רחב של פתרונות איטום גגות. חלקם מיועדים ליישום על-ידי אנשי מקצוע בלבד (יריעות ביטומניות או זפת חם, לדוגמא) וחלקם נוחים וידידותיים למשתמש הפרטי והמקצועי. מדובר על חומרי איטום גגות אקריליים או פוליאוריתניים, אשר מייצרים שכבת הגנה על הגג ומיושמים על-ידי פיזור או שיכבה של חומר מתאים.

דוגמה לחומר כזה הינו האקווה גארד של נירלט. מדובר בציפוי גמיש על בסיס פוליאוריתן אשר יוצר שכבה גמישה ועמידה במים עומדים המונעת הופעת סדקים. החומר עמיד בכל תנאי מזג האוויר ובקרינת UV. בנוסף, צבעו הלבן של החומר, הנשמר לאורך זמן, מסייע בהפחתת טמפרטורת המבנה גם בחודשי הקיץ.

אקווה גארד איטום גגות

איטום גגות: שלוש-ארבע ולעבודה:

בשלב הראשון יש לנקות את הגג משאריות צבע וליכלוך. יש לבצע שטיפה של הגג ולהבריש עם מטאטא כביש לקבלת משטח נקי. לאחר ניקוי הגג, מומלץ לתקן סדקים, במידה וקיימים. יש למלא אותם עם מסטיק אקרילי גמיש כדוגמת נירוסיל סופר או נירוטקס. חשוב לאפשר ייבוש מלא (24 שעות) של חומר המילוי.

לאחר מכן ניישם את האקווה גארד. מומלץ להתחיל ביישום החומר על קירות מעקה הגג באמצעות מברשת רחבה.

לאחר מכן עוברים ליישום המשטח כולו על-ידי יישום חומר האיטום בצורת נחש ופיזורו באופן אחיד עם רולר פרווה. יש לחזור על הפעולה וליישם שכבה שנייה לאחר יום

ואם לא הספקנו לטפל בגג בקיץ?

הטיפול בגג במהלך תקופת סערה מסובך יותר מביצוע עבודה זהה בקיץ, אך עדיין ניתן לנקוט במספר פעולות למזער נזקים תוך כדי שהגשם מטפטף. להלן מספר פעולות איטום גגות ומנע שניתן לבצע עוד במהלך החורף:

ניקיון מרזבים

מרזב סתום הוא מקור ללא מעט מקרי רטיבות בקירות או בתקרת הבית. כשהמים עומדים על הגג ואינם מתנקזים הם מגבירים את העומס על מערכת האיטום בגג. מים עומדים על גבי מערכת יובילו לרטיבות גדולה בכל מקום בו המערכת לא מוגנת כראוי. גם אם ביצעתם טיפול שגרתי במרזבים במהלך הקיץ, עדיין יתכן שעם בוא החורף והרוחות החזקות, הצטבר לכלוך נוסף וסתם את פתחי הניקוז. לכן, הפעולה הראשונה כאשר מזהים רטיבות היא לעלות לגג ולבדוק את מצב המרזבים.

איטום גג מחייב הסרת מפגעים בגג

בזמן סערה חפצים הנמצאים על הגג עלולים לגרום לנזק למערכת האיטום. גגות בניינים מכילים אנטנות, דודים, מערכות פאנלים סולאריות, כבלים חשמליים וכבלי תשתיות. כאשר אחד מאלה אינו מאובטח או שבור הם יוצרים מכשולים על מערכת האיטום או יוצרים חורים ונזקים שיובילו לרטיבות שחודרת לבית. עליכם להכין את הגג לחורף מבעוד מועד – אך אם במהלך העונה הגשומה זיהיתם מפגע על הגג שעלול לפגוע בשכבות האיטום תקנו או הסירו אותו מיד. כמו כן הימנעו מלהעמיד על הגג פסולת

טיפ! כשם שמכונית מזדקנת, כך גם הגג וההמלצה היא לתחזק את הגג ולבצע איטום גגות אחת למספר שנים. חשוב לציין שגגות שחורים מתבלים מהר יותר מכיוון שהם קולטים חום באופן קיצוני אשר מזיק לחומר האיטום.

חורף נעים ויבש!