Victoria albert museum  על חיבור בין מסורת, חדשנות ותעוזה   פסטיבל העיצוב בלונדון

ייתכן והתחנה החשובה ביותר למבקרים בלונדון בכלל ואלה המגיעים לפסטיבל העיצוב בפרט, זהו המוזיאון הנחשב לעיצוב ואומנות  Victoria & Albert Museum. מוסד זה קיים כבר מ-1850 מאז ומעולם על דגלו התנוססה חשיבותו של “עיצוב טוב” כערך המשנה אורחות חיים וכדבר אותו יש לעודד ולהציג לעיני כל. שיתוף פעולה פורה בין המוזיאון, לתעשייה בעלת הפן היצירתי, הינו דבר שתמיד ניתן היה להבחין בו לאורך השנים ומהווה נדבך חשוב באופיו וזהותו של המוזיאון.

מוזיאון ויקטוריה ואלברט

Victoria and Albert Museum, London

החיבור בין המוזיאון לפסטיבל העיצוב בלונדון החל כבר בשנת 2009 ובהחלט ניתן לומר כי הדבר צובר תאוצה ונוכחות משנה לשנה, ייתכן שהשנה הגיע שיא נוסף שכמותו לא נראה הן במוזיאון והן בפסטיבל כולו מבחינת החדשנות, התעוזה, המייצבים המרתקים ונוכחות של עיצוב וצבע, כאג’נדה לאורך התצוגה כולה. מפה, בה מסומנים כל המייצגים והמייצבים, מאפשרת למבקרים לחוות את פסטיבל העיצוב ויחד עם זאת לסייר ברחבי המוזיאון המרשים, היות והכל מפוזר בין גלריות ותיקות בנות מאות שנים. החיבור בין המסורתי והשמרני אל מול מגמות עיצוב חדשות, עדכניות ומאתגרות יוצר חוויה שכמותה ניתן לחוות רק פעם בשנה.

Curiosity Cloud ענן הסקרנות של צמד המעצבים Mischer & Traxler הינו מייצב מרהיב שנוצר מתוך הומאז’ לתנועת ה’ארט נובו’. המייצב חוקר את הטבע דרך החוויה החושית של בני האדם, הצופים מוקפים חרקים קטנים בתוך נורות זכוכית ואלה מתחילים לזוז ולעופף רק כאשר המתבוננים מתקרבים אליהם. המייצב מורכב מ-250 נורות שנופחו באופן ידני, בכל נורה חרק מלאכותי מרהיב מסוג שונה. החרקים עשויים נייר מתכת צבעוני ודק שנחתך בלייזר ונתפר על מנת ליצור תלת מימדיות. ככל שמתקרבים לנורות ועוברים בתוך ענן התאורה, החרקים מתחילים לנוע ולזמזם זמזום דק. החיבור בין תנועתם של 250 חרקים והצלילים הייחודיים יוצרים חוויה חושית ייחודית המקרבת בינינו לטבע באופן יוצא דופן.

נברשת

Champagne Perrier-Jouët

זכוכית עם חרק בפנים

Champagne Perrier-Jouët

ZOTEM מיצב תאורה. מעצב: kim thome. שיתוף פעולה מרהיב בין המעצב הנורבגי לבין חברת הקריסטלים הנודעת SWAROVSKY.

ZOTEM הוא למעשה טוטם בגובה 18 מטר המשובץ ביותר מ-600 קריסטלים שנחתכו בעבודת יד במיוחד עבור הפרויקט. הקריסטלים הם פי 2.5 מגודלם הרגיל. הקסם הצבעוני מתעורר לחיים כאשר פרינט צבעוני הנע בלופ בין דפנות הטוטם, יוצר השתקפויות צבע מרהיבות לאורך הצורות הגאומטריות החתוכות בעמוד העשוי אלומיניום שחור. את המייצג ניתן לראות לאורך מרכז המוזיאון כולו, שכן הוא ממורכז בכניסת המוזיאון ומגיע עד הקומה השישית והאחרונה של אזור הקרמיקה. מה שמדהים הוא, שהתחושה המידית היא שהמייצב מבוסס על טכנולוגיה דיגיטלית חדשנית, אך למעשה מדובר בפעולה אנלוגית לגמרי, מעין משחק פנימי לדרך בה אנו מתרגמים את אשר אנו רואים ביחס לעידן או לתקופה בה אנו חיים.

זוטם מאבי זברובסקי

‘Zotem’ by Kim Thome in partnership with Swarovski Photo: Mark Cocksedge

The Tower of Babel אמן: Barnaby Barford. המייצב עוסק בבירת אנגליה, בביקורת על צרכנות ועל הכלכלה האנגלית. זהו הר בגובה 6 מטרים הבנוי כולו מקבוצה של 3,000 אובייקטים עשויים קרמיקה איכותית, כל אובייקט הוא למעשה חנות מוקטנת שקיימת במציאות ברחבי לונדון. ככל שמביטים במעלה ההר כך החנויות הגבוהות הן המותגים, בתי הכולבו היקרים, גלריות וכל ה”קרם דה לה קרם” הנחשק ביותר. ישנה כאן ביקורת על הצורך של האנשים לקנות ולקנות ולמצוא סיפוק אישי הנובע מצרכנות ומחומריות, דבר שסופו ידוע כמו בסיפור מגדל בבל. כל החנויות עשויות הקרמיקה הוצעו ומוצעות למכירה. מחירם עולה ככל שחנות הקרמיקה ממוקמת גבוה יותר במגדל.

מגדל

עיר מקרטונים

The Tower of Babel’ by Barnaby Barford

The Cloakroom מעצבת: Faye Toogood. מייצב יוצא דופן הממוקם בחדר המלתחה המקורי של המוזיאון, בו ניתן להשאיר מעילים וכדומה. רק שהפעם נתלו בו מאה וחמישים מעילים זהים, אותם ניתן ורצוי ללבוש לאורך השיטוט במוזאון. לכל מעיל נתפרה מפה דרכה ניתן לנווט לעשרה מונומנטים של המעצבת, כל מונומנט מהווה פרשנות לאחד ממייצגי המוזיאון המפורסמים האהובים עליה. כל מעיל עשוי בד מוקצף וטכנולוגי, עליו מצוייר באופן ידני ובצבע שמן הבעה אנושית כמעט אבסטרקטית. כך יוצא שעשרות “פסלים” אנושיים מסתובבים בכל רגע נתון ברחבי המוזיאון.

מעצבת עם ג'קט עם פרצוף

6

‘The Cloakroom’ by Faye Toogood supported by Kvadrat / photo: Ed Reeve

MISE-EN-ABYME מעצבים: Laetitia de Allegry & Matteo Fogale. מייצב העוסק בצבע ושקיפות, בין התחושתי לפיזי. שכבות של אקריל (פרספקס) יוצרות מנהרת צבע מרהיבה על גבי גשר מעל גלריית פסלים קרמיים. כל שכבת אקריל בגוון שונה וחיתוך לייזר היוצר מפתח אחר, התוצאה משפיעה על פרספקטיבת ההתבוננות במרחב. זהו מייצב העוסק הן בהתבוננות והן בחוויה.

5

supported by Johnson Tiles

מייצגים ותערוכות נוספות היו what is luxury אוסף מרהיב של עבודות הבוחנות את השאלה מהי יוקרה בתפיסה תרבותית, פיסית וקונספטואלית.

What is luxury

What is luxury

לאורך הפסטיבל כולו התקיימו במוזיאון הרצאות, סדנאות מעצבים, פורומים ואירועים מרתקים הפתוחים לקהל בהרשמה מראש.

נירלוט נעים!