Color is   כיצד לא ללכת לאיבוד בין 1,320  גוונים?

בחירת גוונים עבור אדריכלים ומעצבים הינו עניין שבשגרה. כמעט מדי יום אנו עומדים בפני אפיון גוונים לפנים, לחוץ, לנגרות, לטקסטיל ועוד. בין אם מדובר בגוון אחד ובין אם בעשרה גוונים שעליהם לעבוד זה לצד זה באופן מושלם. כאשר מתעסקים בצבע, לא פעם ישנו חשש קל ותהייה לגבי אותה בחירה סופית של גוון אחד או סקאלה שלמה. היות ומניפת הצבעים הינו כלי עבודה קבוע בסט כליו של האדריכל והמעצב, להלן מספר כללים והנחיות כיצד  יש לעבוד עם המניפה, כך שנושא בחירת הגוונים יהיה קל יותר ומדויק הרבה יותר. מניפת Color Is של נירלט מכילה 1,320 גוונים בסך הכל. הגוונים נעים על פני סטריפים (דפי המניפה) מהבהיר לכהה. לכל גוון הטונים הבהירים ביותר ועד הכהים ביותר. את המניפה כולה, ניתן לחלק בחלוקה גסה לשלוש מניפות פנימיות, תת מניפות:

הלבנים: חלקה הראשון של המניפה בה מופיעים 32 גוונים לבנים שונים ,”אוף ווייטים”, גווני שמנת, לבנים אפרפרים וקרם אשר לרב יבחרו כגוון כללי לפנים הבית. הם אינם נעים מהבהיר לכהה כבשאר דפי המניפה, אלא הם 32 גוונים בהירים ולבנים:

is 0001- is 0032.

הטבעיים: חלקה השני של המניפה בה מופיעה סקאלת גוונים מלאה, כלומר כל קשת הגוונים, אך במראה טבעי. משמעות הדבר שהגוונים מאופיינים במראה מעושן וטבעי גם יחד. מעין אפרפרות המאפיינת את כל הגוונים בחלק זה של המניפה. לדוגמא, האדום יהיה בגווני חמרה, הירוק יהיה בגווני הים והצהוב יהיה בגווני חיטה וחול. בחלק זה של המניפה נמצא גווני מוקה וגרז’, גווני אבן למיניהם, גווני אדמה ובריק, חומים אדמדמים, גווני חיטה וזית, גווני ים כחולים-ירקרקים, גווני בטון אפורים ועד כחולי ג’ינס מעושנים.  is 0033 – is 0634על מנת להקל על תהליכי העבודה, ליקטנו את הגוונים הנבחרים בעולם הטבעיים והקלאסיים תחת קטלוג גוונים מצומצם, מתוך מניפת Color Is – קולקציית הטבעיים והקלאסיים (ניתן להשיג במרכז נירלט).

1

טבעיים ולבנים

העזים: בחלקה השלישי של המניפה תוכלו למצוא מנעד רחב של כל גווני הקשת. מכחולי רויאל עצמתיים, דרך ירוקי דשא, צהובים חרדליים ולימוניים, כתומים עזים, אדומי דם ודובדבן בוהקים, ורודים ועד סגולי לילך וסגולי חציל כהים. הגוונים כאן מלאים, רוויים ועזים ברובם. יחד עם זאת, ניתן למצוא גם מספר גוונים טבעיים, כמו צהובי חרדל, כתומי סלמון וסגולי חציל מעושנים. כך שיש לשים לב ולהפעיל שיקול דעת בנוגע למהות הגוון כגוון טבעי יותר או עז ובוהק יותר. is 0635 – is 1320.

2

בוהקים

3

בוהק וטבעי גם יחד

מספר המלצות לאופן בו אנו מתאימים ובוחרים גוונים. ניתן לבחור גוונים במספר דרכים, כמובן בהתאם לסגנון העיצובי אותו הגדרנו לפרויקט:

1. גוונים מונוכרומטיים: בבחירת סקאלה זו, אנו בוחרים בגוון אחיד עבור החלל כולו, אך בשימוש בטונים שונים של אותו גוון, כלומר בדרגות כהות שונות של אותו גוון. המשמעות שאנו בוחרים סטריפ אחד וממנו דוגמים את כל הגוונים שישמשו אותנו בחלל. לדוגמא, הגוון הבהיר ביותר בסטריפ המניפה אותו בחרנו ישמש כגוון כללי לקירות הבית (60%), גוון הביניים (האמצעי בסטריפ המניפה) ישמש עבור קיר או פינה מסוימת בחלל (30%), ואילו הגוון הכהה ביותר באותו הסטריפ יבוא לידי ביטוי ברהיט מסוים או בטקסטיל (10%). למעשה יצרנו כן סקאלה מונוכרומטית בה הגוונים תמיד יתאימו זה לזה וישמרו על מראה אחיד.

לדוגמא: is 0579 + is 0581 + is 0583.

מניפת צבעים נירלט

Precent

גוונים מונוכרומטים

2. גוונים אנלוגיים: “שכנים תמיד מסתדרים” כך אומרים. דרך נוספת לבחירת גוונים, היא להתאים גוונים מקבוצות גוון סמוכות במניפה, כלומר לפי הסדר בו מופיעות קבוצות הגוון בתוך המניפה. שימו לב, אין הכוונה לדפי מניפה סמוכים, אלא לקבוצות גוון כמו ירוקים, כחולים, אפורים וכו’. מכל קבוצה נבחר גוון אחד ונתאים אותם זה לזה כך שהם יהיו באותה דרגת כהות אך בגוון שונה זה מזה. השילוב שיתקבל יהיה הרמוני, מאוזן ורגוע היות וישנו רצף בגוונים ובדרגת כהות אחידה.

לדוגמא:  is 0560 + is 0504 + is 0455 או is 0483+ is 0393 + is 0211.

5

skalot_001

גוונים אנלוגים

3. גוונים קונטרסטים: הדרך השלישית בה אנו בוחרים גוונים היא תחת ההנחה כי “ניגודים נמשכים” ואנו בוחרים כך ע”פ חוקי היסוד בגלגל הצבעים. גוונים משלימים או מנוגדים זה לזה תמיד יסתדרו נפלא זה לצד זה. כמו סגול-צהוב, כחול-כתום, ירוק- אדום. שימו לב כי כאשר אנו בוחרים גוונים מנוגדים או משלימים, עלינו לשמור על אחידות מבחינת גבולות תת המניפה בה אנו פועלים. כלומר, אדום חמרה “טבעי” יסתדר נפלא עם ירוק זית “טבעי”. אותו ירוק זית יכול להיות בעייתי מאוד לצד אדום דובדבן בוהק לצורך העניין. כלומר, יש לשמור על גבולות הגזרה של תת המניפה. לדוגמא: is 0927 + is 1304.

9

skalot_002

גוונים קונטרסטים

4. זכרו כי תמיד ניתן לשמור על חתך הזהב בבניית סקאלה של גוונים 60-30-10. שישים אחוז לגוון כללי, שלושים אחוז לגוון ביניים ועשרה אחוז לגוון עז ובוהק. אזנו את הסקאלה עם גוונים ניטראליים וטונים שונים של אותו גוון. לכל חלל גוון מרכזי, לרב בהיר מאוד, אך תמיד ניתן לאפיין אזור נוסף מצומצם יותר בגוון ביניים ולבסוף לצרף נקודת צבע בוהקת ליצירת מוקד בחלל. לנירלט מניפת שילובים המקיימת את אותו חתך זהב ומציעה עשרות אפשרויות לשילובים מדויקים בין שלושה גוונים שונים מתוך מניפת color is. להלן: is 0530 + is 0571 + is 0633.

8

 

precent_2

שימו לב כי את כל גווני מניפת color is ניתן לגוון על מרביתם של מוצרי נירלט. בין אם מוצרים לקירות פנים ובין אם לטייחי חוץ, צבעי עץ או למתכת. המניפה מאפשרת לכם 1,320 אפשרויות גוון לכל אלמנט אותו תרצו לחדש ולצבוע.

לכל שאלה נוספת אנא פנו אלינו:

[email protected]

[email protected]

/contact/

https://www.facebook.com/nirlat

 

 

נירלוט נעים!