פנינו לאן

2021

מה יהיה צבע השנה?

 

אין ספק ששנת 2020 הייתה אחת מהשנים המאתגרות שידענו, הן בהיבט העולמי והן בהשלכות שלו על כל אחד ואחת מאיתנו. שנה שונה ובלתי צפויה, שמצד אחד הציבה אותנו חשופים אל מול הפחדים הכי גדולים שלנו, ומצד שני הביאה עימה את האפשרות לעצור לרגע ולהסתכל אחרת על ערכים שנשכחו, על החיים בכלל. שנייה לפני שהשנה מסתיימת, זו הזדמנות נהדרת לבחון מקרוב אם בתוך כל הכאוס שחווינו השנה, משהו באמת השתנה. האם מדובר בעידן חדש ולא נודע, שצריך להסתגל ולהתרגל אליו, או שמא מדובר ברעידת אדמה זמנית וחולפת.

שנת 2021 כבר דופקת על דלתנו וכמדי שנה, אנחנו סקרנים לקראת הכרזתן של חברות הצבע המובילות בארץ ובעולם על צבע השנה שלהן. אותו גוון מיוחד שאנו עתידים לראות השנה בכל זירות העיצוב: על גבי קירות בתים, בעיצוב פנים, אופנה, טקסטיל ודקורציה. כל חברה מבצעת התבוננות מעמיקה לגבי המתרחש בסביבתה המקומית והקרובה, במקביל לאיסוף מידע על כל מה שקורה בעולם הרחב. החברות השונות מתרגמות את מסקנותיהן לסקאלת גוונים ייחודית, שבראשה אותו גוון מוביל, אשר בעיניה יבלוט מעל השאר. השנה, יותר מתמיד, יהיה מעניין לדעת מה יהיו ההשלכות של המשבר העולמי על דפוסי הצבע והגוונים שיקבלו נוכחות בולטת יותר.

אז מה בעצם בא קודם וכיצד תהליך בחירת צבע השנה מתנהל? זו שאלה שנשאלת על בסיס די קבוע. האם הבחירה של צבע השנה, שמתבצעת על ידי מיטב המוחות הקריאטיביים של כל חברה (קולוריסטים, טרנדולוגים ומובילי דעה), היא זו שתביא באופן שרירותי לנוכחות הגדולה שלו, או שמא מדובר בהצעת הגשה צבעונית, חדשה ולעיתים אף מפתיעה, שמבטאת את הלך הרוח החברתי, התרבותי והעיצובי של השנה האחרונה.

 

 

 

הצבעים שבוחרת נירלט כצבעי השנה, נבחרים גם הם, לאחר בחינה מדוקדקת של תמורות ושינויים כלכליים וסוציאליים בעולם בכלל ובישראל בפרט. צבע השנה של 2018 היה IS 0560 Awakening. מדובר בגוון עדין, נעים ומונוכרומטי, שהצביע על הרצון העז שלנו לבצע שינוי מהותי בכל הנוגע לאורח החיים שלנו. להתנתק מכל הרוויה של הקדמה הטכנולוגית ולהתחבר לעולם טבעי ובסיסי יותר. להתבונן פנימה ולחפש אחר כנות רגשית וסביבתית. אולי הקדמנו את זמנינו? אולי הנבואה הגשימה את עצמה? במיוחד עכשיו, כשהמציאות דורשת מאיתנו להתכנס, להסתגר ולקבל פרספקטיבה חדשה על החיים.

יחצ נירלט

 

בשנת 2019 ביקשנו להציף את הסוגייה הסביבתית ונושא המחזור הכה חשוב. הגוון הנבחר IS 0688 North Cold משלב בין הטבעי לגשמי ומייצג תפיסה חדשה ומתקדמת של שימוש חכם ונכון במחזור. ההשראה לגוון הירוק שנבחר היא צבע האוקיאנוס והשתקפות השמים המרצדים על פני הגלים יחד עם הצורך לעבד מחדש את אוצרות הטבע המודרניים ולשמר את אלה הקיימים. המגמה הירוקה של שימוש באלמנטים מן הטבע, כבשה את זירות העיצוב בשנים האחרונות והיא זו שהובילה את הבחירה בגוון הירוק והרענן עם ניואנסים של כחול.

הפקת נירלט, קרייטיב דיירקטור: ירון שמואלי, צילום: אורי גרון

הבחירה בצבע השנה של 2020 IS 0107 Prosperity  מדברת על הצורך לעצור לרגע את המרדף, ליהנות מהתחושה המשחררת של ההחמצה Jomo ולהימנע מהתחושה שאנו מפסידים משהו Fomo . הבחירה נולדה מתוך הצורך בחיפוש מתמיד של אנשים באי אמיתי של שקט. מקום שבו יוכלו להיכנע להמולת היום, להשתחרר ולנוח. אצל רבים מדובר בבית. הבית שמאפשר לכולנו  להיות משוחררים וחסרי עכבות. בית שאפשר להתרפק בו על זיכרונות, חוויות, חברים ובני משפחה, להיות עטופים ומוגנים. הגוון טומן בחובו את אי המבטחים האישי, החם והמחבק שלנו. צבע עמוק ומעושן שמשלב גווני ורוד רוויים עם נגיעה טבעית של גווני אדמה חומים. הצבע הבלתי שגרתי מטעין אותנו באנרגיות טובות וחיוביות ומאפשר לנו להגשים חלומות ולשגשג במעשינו.

 

צילום אורית ארנון

 

אחת ההתלבטויות הגדולות של החברות בבחירת צבע השנה היא, עד כמה רחוק אפשר ללכת איתו. האם יש לבחור בגוון בועט ובעל נוכחות דומיננטית, שבהכרח ידוע שלא ייעשה בו שימוש רחב, או ללכת על גוון בטוח, טבעי ועדין, שיבטיח שימוש פופולארי שלו בתחומי החיים השונים שלנו. צבעי השנה שבוחרת חברת Pantone להציג לדוגמא, לא תמיד נאמנים ומשקפים את הניתוח הצבעוני של ההיבטים הגיאוגרפיים, הסוציולוגיים והכלכליים, אלא יוצרים סיפור מסגרת מרתק אף נראה שהשאלה האם יהיה שימוש אמיתי בגוון לא נשאלת. גם בחברת PPG נראה שצבע השנה אותו הם בוחרים במרוצת השנים הוא נגזרת של גוון כחול בערבובים שונים. חברת SW מתהדרת במנעד גוונים אך נראה כי סוגיית שימוש בגוון מהווה שיקול לבחירה, כך גם לגבי חברות נוספות, שמציגות גוונים מעושנים ועמוקים מאוד, מתוך מחשבה על הצרכן הסופי והיכולת שלו לעכל גוונים בלתי שגרתיים וליישם אותם בפועל.

 

כך או אחרת, השנה יהיה מעניין מתמיד לעקוב אחר הבחירות הצבעוניות שנעשו ולקוות, שנוכל גם אנחנו, לרענן בצבע השנה חלל אחד או יותר ולארח בפתיחות חברים ומשפחה. אירוח כמו פעם. בלי קפסולות.

נירלוט נעים!