פנטסטיקו

על תערוכתו של המעצב חיימה חיון (Jaime Hayon) במוזיאון העיצוב חולון | אוצרים: סו-אן ואן דר זיפ ומארק ווילסון.

מפגש מרתק עם המעצב הספרדי והצבעוני חיימה חיון התקיים עם פתיחתה של תערוכת פנטסטיקו במוזיאון העיצוב בחולון. את האולם מילאה עד אפס מקום כל זירת העיצוב המקומית. לא בכל יום אנו זוכים לפגוש במעצב כה מרגש ומוכשר, אשר תוך שניות ספורות כבר שבה את הקהל בקסם אישי עתיר הומור ואינטילגנציה ובעיקר עם העיצוב המשובח, המפתיע ורווי צבע.

5

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

6

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

חיון, נחשב כיום לאחד המעצבים הצעירים המשפיעים ביותר של זמננו. הוא מקבל אינספור הצעות והזמנות לעבודות מחברות העיצוב המובילות בעולם.

1

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

לדברי חיון, העיצוב אצלו מגיע ממקום פנימי אישי, מעולם דמיון עשיר, מחוויות יומיומיות ומחוש הומור. עשייתו תמיד נעה על הציר שבין עיצוב לאומנות והוא מכנה עצמו art design, חיבור בין מעצב לאמן. הבריף אותו מקבל חיון בתחילתו של כל פרוייקט תמיד מאתגר ומאיים במידה מסויימת.

“איני יודע כיצד להתייחס לכל אותם סעיפים רשמיים המגיעים מחברות הרהיטים והמוצרים. תגובותיי לרוב מתחילות בסימן שאלה גדול על פניי, מעין תמיהה של  – מה אני אמור לעשות עם כל הדרישות הללו? לאט לאט מתחיל תהליך, בו אני מגיע מכיוון אחר ולא צפוי מבחינת הלקוח ולבסוף איכשהו ישנה התכנסות לאותו בריף ראשוני, אבל תמיד בפרשנות אחרת, מפתיעה יותר, כזו שגם אני וגם הלקוח מרוצים ממנה”. אומר חיון.

2

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

“אני לא רוצה להגביל את עצמי, לעיתים מעצבים כל כך מהססים ללכת אחר רעיון, מחשבה, גם אם הפשוטים ביותר, רק על מנת להימנע מטעות. אני בעד לנסות, לבחון, להתחיל מקו מחשבה פשוט וצפוי ולאט לאט להעניק לו את החופש הנכון על מנת לפרוץ גבולות מוכרים. אני מרבה לשחק, לאייר, לדמיין, ללמוד, לחקור. אני נבהל ומאושר באותה מידה, כאשר נקלע לחיי פרויקט אחר, השונה מכל מה שעשיתי עד כה. התחלתי ממקומות מוכרים, זמינים וזולים, כמו קרמיקה. עשיתי כל העולה על רוחי ואולי זו הנקודה בה התאפשר לי ליצור עניין וחשיפה”.

3

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

חיון, נולד ב 1974 בספרד והחל את דרכו העיצובית בלימודי עיצוב תעשייתי במדריד. משנת 1997 ועד 2003 עמד בראש פבריקה, מרכז המחקר של חברת בנטון האיטלקית. בשנת 2000 הקים את הסטודיו שלו. פריצת דרכו המשמעותית ביותר הייתה בשנת 2003, כאשר הגלריסט הלונדוני הידוע דייויד גיל הזמין את חיון להציג תערוכת יחיד בה הציג “מיצב בארוק דיגיטאלי ים תיכוני” שסימן את פריצתו של חיון לזירה הבינלאומית.

4

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

כיום עוסק הסטודיו של חיון בפרוייקטים מגוונים: רהיטים, מוצרי צריכה, עיצוב פנים של בתי מלון, מסעדות, חללים מסחריים ועוד. המגזינים Wallpaper ו- Time כללו את חיון ברשימת מאה היוצרים החשובים והמשפיעים של זמננו. הסטודיו של חיון מונה סניפים באיטליה, ספרד ויפן.

7

Jaime Hayon : מוזיאון העיצוב חולון

 

 

נירלוט נעים!