האוצר שלי

בקולקציית אוצרות הטבע 2013 של נירלט שלוש סדרות גוונים, שכל אחת מהן מייצגת עולם עשיר של השראה. שאלנו שלושה אנשי צבע ועיצוב על הסדרה הקרובה ללבם, ושמענו מהם איך להפוך את המרחב הביתי לאוצר בעזרתן

החופים השלווים של יהודית עזרא, מעצבת הבית של רנבי

“לאחר היעדרות ארוכה מפלטת הצבע האדריכלית, שובם של הכחולים היא ללא ספק בשורה חשובה.” אומרת עזרא. “מי שעוקב אחר מגמות בעולם הצבע יכול להצביע על התקדמות טבעית לעבר הכחול, לאחר שהירוקים, ובמיוחד הירוקים הלימוניים, היו במשך תקופה ארוכה צבע דגש פופולרי.” בחלל המודרני, הגוונים הכהים של הסדרה יתחברו היטב לאפורים, לגוני לבן – בצבעי הקירות או הרהיטים, ואף יחמיאו לכל גימורי עץ טבעי (butcher block וכד’). יפה במיוחד יהיה להשתמש בגוני כחול-אפור לצביעת קירות בעלי גימור דקורטיבי: צבע טיח, ווגה וכד’, ומראה מתוחכם יתקבל בשילוב עם גוני ירוק אבוקדו IS 0772, גוני חול IS 0813 וגוני חציל 1313 IS. כחולים בעלי גוון ירוק (טורקיזיים) ייצרו הרמוניה דינמית, צעירה ומודרנית בשילובם עם צהובים ופוקסיה IS 1131. “לסגנון מודרני או כפרי, רומנטי או מתוחכם, לחדר ילדים או לפינת משפחה, הסדרה חופים שלווים עשירה בגוונים. בכל אחת מהאפשרויות ישלים את המראה שילוב של אריגי משבצות, הדפסים פרחוניים נטורליסטיים או מסוגננים והדפסים גאומטריים בסגנון רטרו.”

 

gvanim01

תמונות באדיבות יהודית עזרא

האבנים האורבניות של אורלי רובינזון

רובינזון מתארת את סדרת הגוונים אבנים אורבניות כנקודת מפגש בין המטרופולין האורבני התוסס ובין חוויה אינטימית של יומיום. ממש כשם שלכל אבן צורה משלה, כך גם הלופט האורבני בעיצובו העכשווי נהנה מנגיעה ייחודית של טעם אישי. “במהלך הפקת הספר ‘לגור בתל אביב’, ביקרנו בבתים ודירות תל אביביים מהצפון המעוצב ועד הדרום הנועז. אין ספק שחללי הלופטים באזורי התעשייה של העיר ריגשו אותי במיוחד בצבעוניות הרעננה, המדויקת והקולית הזאת. גוני הסדרה תופסים אותי בדיוק בתפר שבין הטבעי לעירוני, בין המודרני והאקלקטי. הם בהירים ונקיים, מעושנים ומתוחכמים, וישמשו בסיס נהדר לרצפות הבטון ולעיר הנשקפת מחלונות הברזל.”

 

gvanim02

תמונה מימין: עיצוב עמרי וקנין. תמונה משמאל: עיצוב: אד’ דן טרוים. מתוך ספרן של אורלי רובינזון וצילה ירון “לגור בתל אביב”

היער האקזוטי של האדריכל ירון טל

“גוני הסדרה יערות אקזוטיים מתאימים במיוחד לארץ שלנו, שהיא בהירה, שטופת אור ויש בה חום אדמה, גוני חול מדבריים וירוק של דשא ועץ. הגוונים האלה טבעיים לגמרי, וישרו אווירה נעימה וחמימה בכל בית. זה יכול להיות בנגיעה ברהיטים, על גבי קיר אחד בבית, ולנועזים שבינינו אפילו כחדר שלם. אף שהם נראים אופנתיים מתמיד, גוני הסדרה הם על-זמניים ותמיד יישארו קלאסיים, ואפשר למצוא אותם בשימוש לאורך ההיסטוריה בשנות ה-70 וה-80 במינונים ויישומים שונים. “אני עובד כל הזמן עם הצבעים האלה. הם ישתלבו היטב בחללים מסחריים בתחום המזון, בפינות אוכל ואפילו בחדרי ילדים. בפסיכולוגיה של הצבעים מייחסים להם תכונות מחממות ומעוררות תיאבון. לאחרונה השתמשתי בגוון הירקרק לצביעת מבנה מבחוץ, והתגובות החיוביות שזה מעורר מפתיעות אותי בכל פעם מחדש.”

 

gvanim03b

צילום: איתי סיקולסקי

נירלוט נעים!